FOTO: Kanál Váhu pri Martine je už niekoľko dní suchý, cez praskliny z neho unikala voda


FOTO: Kanál Váhu pri Martine je už niekoľko dní suchý, cez praskliny z neho unikala voda
Galéria: 7 fotiek
Foto: Facebook/SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik

Hornovážskou kaskádou už niekoľko dní netečie žiadna voda. Derivačný kanál Váhu vedúci cez Krpeľany, Sučany a Lipovec bol vypustený, pretože tak rozhodol Okresný úrad Žilina. Informoval o tom Slovenský vodohospodársky podnik prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti.

Dôvodom na vypustenie 66-ročnej kanálovej sústavy bolo množstvo prasklín v dne kanálu, cez ktoré presakovala a unikala voda. Vodohospodári označili za najproblémovejšie miesta existujúce schodiská, praskliny v opláštení by však podľa nich v budúcnosti tiež spôsobili komplikácie. Aktuálne preto prebieha sanácia týchto nedostatkov.

„Povrch kanála sa najskôr dôkladne zbaví nečistôt vysokotlakovou vodnou dýzou a následne pristupujeme k natiahnutiu špeciálnych asfaltových pásov, ktoré sa systematicky prekladajú a za pomoci tepla lepia na betónový povrch. S týmto druhom utesnenia máme dlhodobo dobré skúsenosti. V rámci revízie sme využili znížený stav aj na lakovanie už v minulosti izolovaného opláštenia, čím dosiahneme povrchovú obnovu materiálu, predĺžime tak jeho životnosť a izolačné vlastnosti. Zároveň sme odstránili aj naplavené sedimenty pred vodnou elektrárňou Lipovec,“ priblížili vodohospodári.

Vybudovanie kaskády v minulosti zabránila veľkému nešťastiu. V roku 1958 totiž prišla vlna takzvanej 100-ročnej vody. Kanálom vtedy pretieklo 1904 kubických metrov vody za sekundu, pričom stály prevádzkový prietok je len 210 kubických metrov za sekundu. Len ročná stavba však nápor vody vydržala, čím zachránila množstvo životov ľudí z okolitých obcí a zabránila rozsiahlym škodám na majetku.
Prečítajte si viac: