Niektoré obce v Žilinskom kraji si opäť zopakujú komunálne voľby. Stále nemajú zvolených všetkých zástupcov


Foto: Niektoré obce v Žilinskom kraji si opäť zopakujú komunálne voľby. Stále nemajú zvolených všetkých zástupcov

Ani takmer rok po komunálnych voľbách 2022 nemajú niektoré samosprávy zvolených svojich zástupcov. Predseda národnej rady preto vyhlásil už druhé doplňujúce komunálne voľby, ktoré sa budú konať túto sobotu 9. septembra. Týkajú sa aj dvoch obcí a jedného mesta v Žilinskom kraji. 

V Dolnom Kubíne ostali neobsadené dva mandáty na mestského poslanca, od novembra ich tak zasadalo na schôdzach len 17. Voľby zopakujú len vo volebnom obvode číslo 3, ktoré zahŕňa okrsky Medzihradné, Srňacie a Banisko. Svoj hlas môže odovzdať 1 842 Dolnokubínčanov.

V liptovskej obci Malé Borové chýba jeden poslanec, zatiaľ tam „úradujú“ štyria. V susednej obci Veľké Borové taktiež potrebujú ešte jedného poslanca, zatiaľ rozhodujú vo veciach samosprávy dvaja. 

Podľa zákona sa doplňujúce komunálne voľby vyhlasujú v prípade, že sa v niektorej obci nekonali, musia sa opakovať z rôznych dôvodov, poprípade zanikol mandát starostu alebo poslanca bez náhradníka. Voľby sa môžu opakovať aj v prípade, že ich ústavný súd vyhlásil za neplatné.


Prečítajte si viac: