Od augusta je v Budatínskom hrade sprístupnená nová výstava, približuje prácu drotárov


Foto: Od augusta je v Budatínskom hrade sprístupnená nová výstava, približuje prácu drotárov
Galéria: 4 fotky
Foto: Považské múzeum

Od začiatku augusta čaká návštevníkov Budatínskeho hradu v Drotárskom pavilóne výstava Čo drôt spojil, čas nerozdelí..., ktorej autorkami sú etnologička Katarína Kendrová a historička Katarína Hallonová z drotárskeho oddelenia Považského múzea. Výstava je sprístupnená vždy od utorka do nedele od rána 9:00 do 16:30 hod. počas prehliadky Drotárskeho pavilónu.

Remeslo typické pre Slovensko sa autorky rozhodli verejnosti priblížiť netradičným spôsobom. „Zamerali sme sa na jeho prvotnú vandrovnú formu, keď drotári putovali po celej krajine a venovali sa najmä opravám predmetov každodennej potreby, používanými obyvateľmi vidieka,“ približuje Katarína Kendrová.

Inšpiráciou autorkám boli aktivity spojené s prípravou stravy a stolovaním, s prácou roľníka na poli a gazdovstve a so spracovaním textilných vlákien nevyhnutných k výrobe odevu.


Návštevníci tak uvidia takmer sto typov exponátov z rôznych materiálov. Prevládajú keramické exponáty, opravené drôtom, na ktoré sa drotári prvotne zameriavali. Nechýbajú ani drevené a plechové nádoby, ako hrnce, pražiče kávy, maselnice či formy na syry. Výstava približuje aj dobové poľnohospodárske náradie.

„K vzácnym exponátom patrí aj precízne a jemne opletané sklo, porcelán a fajky z morskej peny,“ informuje Katarína Kendrová. Výstava je obohatená o odborné texty s fotografiami a tiež detailné opisy špecifických drotárskych opravárenských techník.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: