Mesto Žilina má prvenstvo medzi zriaďovateľmi školských jedální na Slovensku a v Českej republike


Foto: Mesto Žilina má prvenstvo medzi zriaďovateľmi školských jedální na Slovensku a v Českej republike
Galéria: 3 fotky
Na Základnej škole s materskou školou Gaštanová v Žiline sa pri príležitosti Svetového dňa výživy konal deň otvorených dverí pre žiakov a rodičov za účasti primátora mesta Žilina Igora Chomu. Súčasné vedenie mesta sa usiluje o to, aby sa školopovinné deti zdravo stravovali a uprednostňovali zdraviu prospešné stravovacie návyky. Snaha primátora sa premietla v ocení, ktoré získalo mesto Žilina 13. októbra 2015 v Prahe pri príležitosti 70 let školních jídelen v Slovenskej a Českej republike, kedy sme získali 1. miesto v kategórii najlepší zriaďovateľ školskej jedálne.

Cieľom dňa otvorených dverí na Základnej škole s materskou školou Gaštanová na Solinkách je podporovať spoluprácu a aktívnu účasť detí, mládeže, ale aj dospelých na budovaní dobrých stravovacích návykov, naučiť ich vyberať si tie správne potraviny a viesť ich k zdravému životnému štýlu. Pre školské jedálne je tento deň príležitosťou prezentovať problematiku výživy detí a poukázať na neľahkú prácu týchto zariadení, ktoré sa snažia podávať deťom kvalitné a hlavne zdravé jedlo. Súčasťou programu boli ukážky a ochutnávky rôznych druhov nátierok, ovocia a zeleniny či viacerých druhov zdravých nápojov. Počas celého týždňa od 12. do 16. októbra 2015 prebiehali súťažno-vzdelávacie aktivity „Hovorme o jedle“, ktoré mali deťom ukázať význam a hodnotu zdravých potravín a výživného jedla.

Deti je potrebné k zdravejn výžive viesť už od školského veku

Primátor Igor Choma považuje zdravú výživu detí za nevyhnutnosť. „Som rád, že aj naše školské jedálne sa držia zásad zdravého stravovania a učia naše deti, ako si vyberať to správne jedlo a konzumovať ovocie a zeleninu. Verím, že nielen v tento deň, ale aj po celý rok si budú deti uvedomovať, čo je pre ich telo prospešné a odnesú si tieto vedomosti aj do svojho dospelého života,“ dodal primátor mesta Žilina.

Súčasná rýchla doba je postavená na konzumácii rýchleho občerstvenia, cukrov a sladených nápojov. Je veľmi dôležité, aby rodičia vštepovali svojim deťom základné princípy zdravého stravovania, učili ich jesť predovšetkým zdravé potraviny, množstvo ovocia, zeleniny a dodržiavať pitný režim, založený na nesladených nápojoch a vode. Deti treba viesť k tomu, že príprave jedla môže byť aj zábavná a nemusí zabrať ani veľa času.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Mesto Žilina