Ľudské ostatky, nájdené pod žilinskou katedrálou, budú pochované na dôstojné miesto


Foto: Ľudské ostatky, nájdené pod žilinskou katedrálou, budú pochované na dôstojné miesto Foto: Facebook/Žilinská diecéza

Žilinská Katedrála Najsvätejšej Trojice prešla v rokoch 2020 až 2022 rozsiahlou rekonštrukciou exteriéru. Počas obnovy budovy bolo objavených množstvo vzácnych nálezov, medzi nimi aj krypta z 13. storočia, plná ľudských kostrových pozostatkov.

Žilinská diecéza už v čase objavenia krypty avízovala, že by nájdené ľudské ostatky chcela časom vyňať a v spolupráci so žilinskou samosprávou uložiť na dôstojné miesto. Stať by sa tak malo vo štvrtok 3. augusta.

Ostatky budú uložené v dolnej časti Vojenského cintorína v mestskej časti Bôrik. Ako ďalej spresnil hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupik, ostatky v rozmeroch približne 30 m³ budú na cintorín prenášať postupne.

„Ide o pietne miesto, ktoré bolo posúdené a vyhodnotené ako vhodné miesto na uctenie si pamiatky pochovaných,“ uviedla hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Holienčíková s tým, že na mieste sa v budúcnosti zvažuje aj výstavba pomníka. 

Podotkla však, že v prípade nepriaznivého počasia môže byť termín zmenený.


Prečítajte si viac: