FOTO: Wildlife fotograf dokumentuje krásy aj nemilosrdnosť kysuckej prírody a divých zvierat


FOTO: Wildlife fotograf dokumentuje krásy aj nemilosrdnosť kysuckej prírody a divých zvierat
Galéria: 33 fotiek
Foto: Dávid Ondreáš, IG: natureleader

Zatiaľ čo mnohých nespútaná príroda a divé živočíchy desia, jeho fascinujú. Kysucký wildlife fotograf Dávid Ondreáš nachádza inšpiráciu pre svoje zábery na miestach, kam ľudská noha vkročí len zriedka. Jeho snímky a videá prinášajú bezpečný pohľad do života divokých zvierat z lesov a hôr v okolí Kysuckého Lieskovca, Lodna a Poviny.

Dávid má aktuálne 26 rokov, fotoaparát zobral po prvýkrát do rúk približne pred šiestimi rokmi. V tom čase ho neprijali na vybranú vysokú školu, preto sa rozhodol voľný čas, ktorý mu ostával do ďalšieho pokusu, využiť čo najefektívnejšie. Hľadal si koníček, ktorý mu umožní naplno rozvinúť kreativitu a bude ho hnať k ďalšiemu poznávaniu a neustálemu zlepšovaniu sa.

„Zo začiatku som sa venoval foteniu hôr a landscape (krajinárskym - pozn. redakcie) fotkám a neskôr som objavil čaro našich lesov, ktoré ma v okamihu pohltilo a vtiahlo do pozorovania každodenného života zvierat,“ priznal Dávid s tým, že divú prírodu fotí už 5 rokov.


Získanie dokonalého záberu plachých zvierat pri prirodzených činnostiach si vyžaduje dôkladnú prípravu. Dávid si najskôr preštuduje a prejde oblasť, v ktorej by chcel fotiť, a následne na miestach, kde nájde pobytové znaky zveri, umiestni fotopasce. Až po niekoľkých dňoch, keď sa presvedčí, že sa živočíchy v okolí skutočne pohybujú, vyberie sa na miesto osobne s kamerou. Veľkú úlohu pri zhotovovaní jeho záberov však hrá aj náhoda a šťastie. 

Vďaka Dávidovej vytrvalosti môžu ľudia z celého sveta vidieť krásy kysuckej prírody, ale aj jej nemilosrdnosť. Na jeho instagramovom účte natureleader sa striedajú fotografie roztomilých psíkov medvedíkovitých, opatrných rysov, zvedavých diviakov či mohutných jeleňov s videami medvedích rodiniek aj dravcov a vlkov trhajúcich svoju korisť.

„Zábery z fotopascí prezentujem ľuďom za účelom oboznamovania spoločnosti s prirodzeným správaním zveri a vďaka fotopasciam môžem ľuďom ukázať aj zver, ktorú bežne neuvidia alebo ktorú ani ja nedokážem zachytiť na fotoaparát,“ vysvetlil kysucký fotograf.
Prečítajte si viac: