FOTO: Schaeffler otvára na Kysuciach nové vývojové centrum pre 500 špecialistov


FOTO: Schaeffler otvára na Kysuciach nové vývojové centrum pre 500 špecialistov
Galéria: 15 fotiek

Známa nemecká spoločnosť Schaeffler rozširuje svoje aktivity v oblasti vývoja pokročilých riešení mobility. Súčasťou tohto procesu je aj otvorenie nového najmodernejšieho vývojového centra na Kysuciach. Tu sa vyvíjajú produkty a komponenty pre elektromobilitu, ako aj podvozkové systémy napríklad pre automatizovanú jazdu.

Spoločnosť, ktorá je svetovým dodávateľom v oblasti automotive a iných priemyselných odvetviach, okrem toho na Kysuciach rozširuje aj svoju existujúcu skúšobňu o nové laboratórium, testovacie vybavenie a testovacie stanice. Nové vývojové centrum a modernizácia skúšobne spoločne predstavujú pre spoločnosť Schaeffler investíciu vo výške asi 20 miliónov eur.

„Schopnosť inovovať nebola pre našu spoločnosť nikdy dôležitejšia ako teraz. Spoločnosť Schaeffler ako technologická firma orientovaná na budúcnosť výrazne investuje do výskumu a vývoja – na Kysuciach, ale aj na celom svete,“ uviedol Matthias Zink, CEO Automotive Technologies v spoločnosti Schaeffler AG.

Priestor pre šikovných ľudí v regióne

V kysuckej pobočke spoločnosti Schaeffler pracuje približne 4300 ľudí dvadsiatich národností, pričom viac než 350 pracuje priamo vo vývoji. Spoločnosť plánuje do roku 2025 zvýšiť počet vývojárov, ktorí tu budú pracovať na budúcnosti mobility, až na 500. Aby sa tento cieľ podarilo naplniť, Schaeffler Kysuce vytvára niekoľko nových pozícií. Zameriava sa pritom najmä na čiastočne a plne elektrické technológie pohonu ako hybridné moduly či elektrické nápravy.

Galéria: 15 fotiek

„Región Kysúc je pre spoločnosť Schaeffler ideálny. Umožňuje nám využívať univerzity a výskumné inštitúcie svetovej kvality s relevantnou technologickou odbornosťou a zároveň získať prístup k najlepším a najšikovnejším vývojovým špecialistom na Slovensku,“ povedal Milan Jurky, konateľ a riaditeľ spoločnosti Schaeffler na Kysuciach.

Inovácie pre budúcnosť mobility na rozlohe o veľkosti futbalového ihriska

Novopostavené zariadenia majú rozlohu približne 8000 metrov štvorcových. Z tejto plochy pripadá 4000 metrov na štvorposchodové vývojové centrum a ďalších 4.tisíc predstavujú priestory na testovanie s technológiami a testovacími stanicami. Výstavba novej budovy vývojového centra sa začala koncom roka 2021. Dnes, po roku a pol, sa do budovy sťahujú prví zamestnanci.

Dizajn a vybavenie celej budovy sú prispôsobené novým formám práce. Súčasťou sú ultramoderné kancelárske vybavenie, zóny pre komunikáciu a spoluprácu, ale aj centrálne spoločenské priestory, kde zamestnanci môžu medzi sebou budovať kontakty a deliť sa o nápady.

Galéria: 15 fotiek

Nové centrum poskytne priestor na široký rozsah vývojových činností pre nové produkty a riešenia prispôsobené konkrétnemu zákazníkovi. Tieto aktivity zahŕňajú vývoj systémov a softvéru, ich simulovanie a testovanie, návrh hardvéru a dizajn mechanických produktov. Špecialisti z vývojového centra okrem toho vykonávajú komplexný rozsah činností projektového manažmentu pre medzinárodných zákazníkov z automobilového priemyslu.

Výskum a vývoj úzko spolupracujú s výrobou

V susedných výrobných halách spoločnosť Schaeffler Kysuce montuje motorové a prevodové systémy, širokú paletu ložísk, systémy pohonov, komponenty elektrických náprav, hybridných pohonov a pohony podvozkov, ako sú elektromechanické systémy aktívneho riadenia náklonu. Úzka integrácia vývoja a výroby na jednom mieste je veľkým benefitom. Svoje produkty dodáva mnohým známym značkám v automobilovom priemysle po celom svete.

Nové vývojové centrum na Kysuciach je súčasťou silnej globálnej siete s viac ako 8000 zamestnancami pracujúcimi v 20 výskumných a vývojových centrách v rôznych krajinách po celom svete - napríklad v mestách Wooster a Troy (USA), Puebla (Mexico), Bühl a Herzogenaurach (Nemecko), Szombathely (Maďarsko), Svitavy (Česká republika), Puné (India), Soul (Južná Kórea), Jokohama (Japonsko), ale aj Tchaj-cchang a Čchang-ša (Čína).

„Vo viac ako polovici našich vývojových lokalít pracujeme na elektrifikovaných hnacích sústavách, riešeniach mobility a inovatívnych riešeniach podvozkov pre našich zákazníkov z celého sveta,“ povedal Dr. Jochen Schröder, vedúci divízie e-mobility v spoločnosti Schaeffler.Prečítajte si viac: