Mesto varovalo pred diviakmi po naliehaní 17-ročnej Žilinčanky, zvieratá zatiaľ behajú po Vlčincoch


Foto: Mesto varovalo pred diviakmi po naliehaní 17-ročnej Žilinčanky, zvieratá zatiaľ behajú po Vlčincoch Foto: Vľavo: Nicol Čiešková, vpravo: Janka Hricikova

Už niekoľko týždňov sa Žilinčania sťažujú na prítomnosť divej zveri na miestach, kde zvyknú tráviť svoj voľný čas. Diviačica s mláďatami sa pohybovala najskôr po lesoparku a v okolí žilinskej univerzity, v posledných dňoch sa však približuje k ľudským obydliam. Okrem samice s mladými sa majú na sídliskách Vlčince a Solinky vyskytovať aj veľké kance.

Po niekoľkých nebezpečných stretnutiach, kedy sa diviaky rozbehli za dospelými ľuďmi, deťmi či domácimi miláčikmi, napísala znepokojená Žilinčanka e-mail primátorovi Petrovi Fiabáne a ďalším osobám z vedenia mesta. Len 17-ročné dievča v ňom žiadalo o urgentné riešenie situácie.

Filip Kopták, vedúci oddelenia Životného prostredia Odboru správy verejného priestranstva a životného prostredia Mestského úradu v Žiline, najskôr odpovedal, že už v tej dobe prebiehal proces povolenia mimoriadneho odstrelu najbližším poľovníckym združením. Mesto však túto informáciu následne vyvrátilo.


S poľovníkmi síce poverené osoby komunikovali, zvažovali však skôr vytlačenie zvierat na odľahlejšie lokality, kde budú mať pokoj. „V nadväznosti na monitoring a pravidelné obhliadky v teréne sme zistili, že diviačica sa premiestnila a čoraz častejšie sa vyskytuje v katastri obce Rosina na poliach a miestach, kde má pokoj,“ uviedla pred dvomi týždňami žilinská hovorkyňa Zuzana Holienčíková.

V nasledujúcich dňoch nám čitatelia poslali niekoľko fotografií, ktoré zachytávali diviačiu rodinku v lesoparku či na ceste vedúcej k žilinskej univerzite. Na sociálnych sieťach sa zatiaľ objavovali ďalšie príspevky o stretnutiach zo zvieratami, ktoré sa mali v niektorých prípadoch správať agresívne. Situácia vyvrcholila v utorok 20. júna, kedy mesto vydalo oficiálne varovanie pred diviakmi v Lesoparku Chrasť. Občanom pre ich vlastné bezpečie neodporúča toto miesto navštevovať.

Tomuto kroku však predchádzala aj ďalšia správa od mladej Žilinčanky, ktorú opäť adresovala vedeniu mesta. Dievča, ktoré malo s diviačicou vlastnú nepríjemnú skúsenosť, prosilo o urgentné riešenie tohto pretrvávajúceho problému. Aby dodalo váhu svojim slovám, pripojilo k poslednému e-mailu niekoľko snímok obrazovky. Tie zachytávali príbehy viacerých ľudí, ktorých divé zvieratá ohrozili.„Táto situácia už presahuje hranice natoľko, že si žiada radikálne riešenie. Viacerí ľudia Vám písali, niektorým ste nereagovali na správu a iným ste napísali, že ich odstreliť nemôžete, pretože pár ľudí je proti…To, že väčšina ľudí, ak som čítala správne, súhlasila s odstrelením diviaka, je jeden fakt, ale druhý je, že o odstrelenie nikto nežiadal. Každý píše s cieľom odstrániť diviakov, nie odstreliť. Sú aj iné možnosti a nemám pocit, že je priestor čakať…Ľudia sú ohrození každý deň a každý deň je riziko, že niekoho ten diviak naozaj napadne a nie sa o to len pokúsi! Prosím Vás, odstráňte diviaky skôr, ako odstránia oni nás!“ napísala 17-ročná obyvateľka Žiliny.

Vedenie mesta mala podľa jedného z odfotených komentárov kontaktovať aj ďalšia žena, ktorú diviaky naháňali počas venčenia psíka. Navrhovala pomerne netradičné riešenia, medzi ktorými bolo aj vybudovanie oplotenej obory priamo v lesoparku, kde by mohli Žilinčania zvieratá obdivovať z bezpečnej diaľky. Ako ďalšiu možnosť vidí pochytanie všetkých diviakov a ich následné umiestnenie do bytov a domov ich „ochrancov”.

Iná obyvateľka Žiliny tvrdí, že jej samotný primátor v správe vysvetlil nedostatočné právomoci samosprávy na riešenie problémov s diviakmi. Konanie v tejto veci komplikujú aj rozdielne názory jednotlivých obyvateľov a poslancov mestského zastupiteľstva. Zvieratá sa medzitým pokúsili napadnúť desiatky ľudí nielen v lesoparku, ale aj pri Parku Ľudovíta Štúra či v blízkosti budovy firmy Asseco CEIT. Ich skúsenosti sa zhodujú v tom, že často na odplašenie zveri pomohlo len výhražné správanie človeka či zahnanie psom.


„Šiel som teraz so psíkom - išiel po nás mohutný čierny kanec, na rozdiel od ostatných vôbec neutiekol. Stáli sme od seba na tri metre, zvesená hlava, pozeral, nikde nič, ani bakuľa, ani kameň. Držal som len psíka na vodítku, aby mi neušiel, a kanec ho nenaháňal a nedobehol… Zachránil nás len môj bojový výkrik a to, že som na neho vyštartoval. Keď sme ustupovali, išiel stále bližšie a bližšie k nám so zvesenou hlavou a chcel zaútočiť. Boli sme od seba už na tri metre tvárou v tvár a vtedy som pochopil, že musím zaútočiť ja,“ opísal svoje stretnutie s diviakom ďalší muž.

Počas včerajšieho dňa obyvateľov Vlčiniec vystrašil pohľad na nebezpečné zvieratá, ktoré sa bez strachu prechádzali po chodníkoch v blízkosti Fatranskej ulice a vnútrobloku Fatranská. Dostali sa dokonca aj na ihrisko či detské pieskovisko. Znepokojené matky sa obávajú chorôb, ktoré by mohli prenášať. Hoci nie je isté, či predstavujú riziko pre človeka, ohrozené sú najmä domáce zvieratá. Diviačia zver totiž môže byť nositeľom Aujeszkyho choroby nazývanej aj pseudobesnota, ktorá je pre psy zväčša smrteľná. Koncom roka 2022 sa nákaza objavila aj v Žiline a na Kysuciach, choré psíky vtedy usmrtila do niekoľkých hodín.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu