Medvede z ružomberského cintorína budú usmrtené, občania chvália primátorovu snahu


Foto: Medvede z ružomberského cintorína budú usmrtené, občania chvália primátorovu snahu Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Pozostalí, ktorí svojich blízkych pochovali na ružomberskom cintoríne, ich počas uplynulých dní navštevovali len striedmo. Obávali sa totiž stretnutia s medveďmi, ktoré sa na pohrebisko opakovane vracajú. Podľa Zásahového tímu pre medveďa hnedého sa tu majú pohybovať najmenej štyri jedince.

Samca a samicu s mláďatami na cintorín lákajú sviečky, ktorými sa kŕmia. Popri tom však ohrozujú návštevníkov a ničia náhrobky, kvety a kahance. Zásahový tím sa situáciu najskôr snažil vyriešiť ich plašením, to však spôsobilo, že sa zvieratá začali pohybovať aj po iných častiach Ružomberka.

Primátor mesta Ľubomír Kubáň preto v stredu 7. júna odoslal otvorený list ministrovi životného prostredia Milanovi Chrenkovi, v ktorom žiadal úplnú elimináciu všetkých problémových jedincov. Oslovený rezort mu vyhovel a zvieratá majú byť čoskoro usmrtené.Ministerstvo životného prostredia potvrdilo, že aktuálne vykonávajú procesné kroky vedúce k eliminácii problémových jedincov medveďa hnedého, ktorí vyčíňajú na Mestskom cintoríne v Ružomberku. Bezpečnosť, život a ochrana majetku obyvateľov musí byť na prvom mieste!“ uviedol Ľubomír Kubáň v príspevku na sociálnej sieti.

Rozhodnutie usmrtiť problémové medvede potešilo mnohých občanov Ružomberka. Komentáre pod primátorovým príspevkom sa naplnili chválou jeho snahy o udržanie bezpečnosti obyvateľov mesta.

„Konečne si ľudia vydýchnu. Je to hrozné, aby nemohli ísť ani k hrobom svojich najbližších zapáliť sviečku,“ napísala obyvateľka Ružomberka.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: