Bezplatné nočné parkovanie v centre Žiliny je od dnes kratšie, zaplatíte SMS-kou aj aplikáciou


Foto: Bezplatné nočné parkovanie v centre Žiliny je od dnes kratšie, zaplatíte SMS-kou aj aplikáciou Foto: Ilustračné foto

Dnešok je pre Žilinčanov a návštevníkov mesta dňom zmien v organizácii statickej dopravy. Úprava cenníka, doby spoplatnenia, spôsobov úhrady parkovného či obmedzenie vydávania parkovacích kariet súvisia s ukončením zmluvy medzi samosprávou a Žilinskou parkovacou spoločnosťou.

Nová parkovacia politika v centre mesta platí od stredy 7. júna. O pretvorení zón plateného státia, zmene cien a znížení počtu parkovacích kariet, ktoré môže vlastniť jedna domácnosť, sme informovali v starších článkoch. Podľa vedenia mesta majú tieto kroky viesť k väčšej spokojnosti rezidentov, ktorí často nedokázali zaparkovať v blízkosti vlastného domova.


To, či sa tento stav zmení, ukáže až čas. Žilinčanov, ktorí nebývajú v centre, ani návštevníkov mesta však nová parkovacia politika príliš neteší. Dôvodom je práve spomínaný čas. Jednou zo zmien, ktoré dnes vstúpili do platnosti, je totiž aj predĺženie doby spoplatneného parkovania.

Doteraz bolo možné v uliciach centra parkovať bezplatne počas pracovných dní medzi 18:00 hod. večer a 7:00 hod. ráno, v soboty dokonca už od poludnia. Od dnes je státie spoplatnené od pondelka do štvrtka medzi 7:00 hod. ráno a 20:00 hod. večer. Počas piatkov a sobôt bude úhrada parkovného nutná až do 22:00 hod. v noci.

Mnohých naopak potešia nové spôsoby platby za parkovacie lístky a karty. Parkovné môžete po novom uhradiť SMS správou v tvare ZA medzera [pásmo] medzera [EČV] medzera [počet predplatených hodín parkovania] na číslo 2200. Príkladom textu takejto správy je ZA A BL000AA 2. Ďalšou možnosťou je platba cez mobilnú aplikáciu.

„Budeme mať viacero poskytovateľov, ktorí sa prihlásili do verejného návrhu, čiže vodiči si vyberú aplikáciu, ktorú preferujú. Po novom nebudú musieť hľadať automat, iba jednoducho zaplatia. Zoznam prevádzkovateľov bude postupne zverejňovaný na stránke parkovanie.zilina.sk, pričom každý z prevádzkovateľov bude mať zverejnený svoj QR kód, prostredníctvom ktorého si vodič konkrétnu aplikáciu stiahne,“ vysvetlil vedúci odboru správy verejného priestranstva a životného prostredia Mestského úradu v Žiline Radoslav Vozárik.

  Pokračovanie článku pod reklamou  


Parkovacie karty je zas možné zakúpiť online, prípadne v klientskom centre pre parkovanie na mestskom úrade. So žiadosťami o nové karty či o preregistrovanie existujúcich kariet vám zamestnanci úradu pomôžu počas pracovných dní od 7:30 hod. ráno do 18:00 hod. večer. Kontaktovať ich môžete aj na číslach 041/7063 431 a 041/7063 401, prípadne prostredníctvom e-mailu na adrese parkovanie@zilina.sk.

„Občania, ktorí majú vydané parkovacie karty od Žilinskej parkovacej spoločnosti, a majú dobu platnosti po 7. júni a ďalej, si nebudú musieť vybavovať nové karty okamžite. Stále budeme akceptovať parkovacie karty vydané pôvodným prevádzkovateľom s tým, že pred dobou ukončenia platnosti bude potrebné požiadať o vydanie novej karty,“ priblížil primátor Peter Fiabáne s tým, že tieto karty musia pri parkovaní ostať umiestnené za čelným sklom vozidla.

Novinkou je tiež spôsob kontrolovania úhrady parkovného. Vozidlá stojace v centre Žiliny už nebudú kontrolovať hliadky mestskej polície, ale poverené osoby so skenermi na EČV. Občania zaregistrovaní v novom systéme vďaka tejto modernizácii nemusia nechávať parkovacie oprávnenie za oknom svojho automobilu. Mestskí policajti zas budú počas júna k vodičom o niečo ohľaduplnejší.


„Od novej parkovacej politiky si mesto sľubuje zefektívnenie výberu úhrad, čím sa očakáva vyšší výnos z parkovania ako aj zvýšenie komfortu parkujúcich vodičov a zvýšený prehľad o jednotlivých úhradách. Parkovacia politika ako jeden z nástrojov riešenia dopravných problémov mesta začne priaznivo pôsobiť na dynamickú dopravu po rozšírení regulácie aj na sídliská,“ uvádza oficiálny web mesta.Prečítajte si viac:


  • Trenčín
  • |
  • 07 december 2023, 12:34
Upozornenie na uzávierku ulice v Trenčíne