FOTO: Situáciu na cintoríne v Ružomberku monitoruje zásahový tím, pohybujú sa tam štyri medvede


FOTO: Situáciu na cintoríne v Ružomberku monitoruje zásahový tím, pohybujú sa tam štyri medvede
Galéria: 6 fotiek

Výskyt medveďov v areáli mestského cintorína v Ružomberku potvrdil v utorok 6. júna aj zásahový tím Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Konkrétne by malo ísť o štyroch jedincov. V pondelok okolo 21:00 jedného z nich odplašili zvukovými a svetelnými efektmi.

Dušan Krupa zo zásahového tímu Západ priblížil, že situácia je vážna a lokalitu monitorujú. Hlásenie o výskyte šeliem dostali uplynulý víkend, následne kolegovia urobili obhliadku terénu. Zábery z nej si môžete pozrieť vo fotogalérii. 

„Boli tu aj v nočných hodinách, overovali si, či tu medveď naozaj je. Zistilo sa, že tu bola medvedica s dvoma mladými a jeden ďalší samec, takže vieme minimálne o štyroch jedincoch. Podľa stôp nájdených ráno však môže byť ich počet aj vyšší. Situácia je dosť vážna, keďže na cintorín chodia ľudia a dochádza aj ku škodám na majetku,“ zhodnotil Krupa.

V momentálnej situácii sa neodporúča navštevovať túto lokalitu v skorých ranných a neskorších večerných hodinách. Medvede podľa Krupu lákajú na cintorín práve kahance a sviečky. „Pravdepodobne obsahujú nejaké pre nich chutné a lákavé látky, pretože ich požierajú a ostávajú po nich iba plasty,“ povedal.

Ubezpečil, že priestor budú monitorovať, aby vedeli stotožniť konkrétnych jedincov. Použijú na nich plašiace zariadenia. Keby nefungovali, zásahový tím podľa jeho slov využije ďalšie možnosti.

Primátor mesta Ľubomír Kubáň kritizoval ministerstvo životného prostredia (MŽP) i ďalšie príslušné orgány, že vo veci nekonajú a mali by robiť viac.Podľa jeho slov je regulácia medveďov na Slovensku jediná možnosť, ako zamedziť takýmto situáciám.
Prečítajte si viac: