Muž, kvôli ktorému vo februári evakuovali budovy súdov v Žiline, skončil vo väzení


Foto: Muž, kvôli ktorému vo februári evakuovali budovy súdov v Žiline, skončil vo väzení

Bál sa, že ho odsúdia. Na tiesňovej linke preto oznámil, že na súde je bomba.

V utorok 28. februára 2023 nahlásila anonymná osoba umiestnenie bomby na súde. Keďže lokalitu bližšie nešpecifikovala, príslušníci bezpečnostných zložiek zasahovali na celom území Slovenska. Výnimkou nebol ani okresný a krajský súd v Žiline.

Po vyše dvoch mesiacoch sa podarilo zistiť nie len totožnosť, ale aj motív osoby, ktorá telefonovala. Ako informuje portál Trenčínak.sk, bombu nahlásil 29-ročný Lukáš Č. z trenčianskeho okresu. Chcel sa tak vyhnúť pojednávaniu, na ktoré sa mal dostaviť v ten deň o 8:15 ráno. 

Na obžalovaného prokurátor podal obžalobu pre prečin zanedbania povinnej výživy, na hlavné pojednávanie Okresného súdu Trenčín sa však nedostavil a svoju neprítomnosť neospravedlnil. Súd preto začal pojednávať aj v jeho neprítomnosti. Následne však museli celú budovu evakuovať z dôvodu nahlásenia bomby.


Informácia o umiestnení bomby sa nepotvrdila,“ uviedla pre Trenčínak.sk trenčianska policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová. Súdy sa tak mohli opäť vrátiť k normálnemu režimu a rozsudku sa chtiac-nechtiac dočkal aj Lukáš. Súd ho uznal za vinného a uložil mu nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní dva roky. Na ten sa však zatiaľ nedostavil.

V nasledujúcich týždňoch polícia intenzívne pátrala po neznámom mužovi, ktorý bombu v budove súdu nahlásil. Vyšetrovanie ich nakoniec priviedlo až k Lukášovi. Ten teraz čelí navyše aj obvineniu zo zločinu šírenie poplašnej správy.

„Obvinenému za tento jeden telefonát na tiesňovú linku hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov,“ dodala trenčianska policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová. Z cely predbežného zadržania tak mladík putoval rovno do väzenia.

Prečítajte si viac: