FOTO: Výťahy na železničnej stanici v Žiline budú v prevádzke od júla, stavebné práce sa oneskorili


FOTO: Výťahy na železničnej stanici v Žiline budú v prevádzke od júla, stavebné práce sa oneskorili
Galéria: 13 fotiek

Komplexná rekonštrukcia železničného uzla Žilina kladie okrem iného dôraz aj na bezbariérovosť, ktorá je dôležitým krokom v zabezpečení rovnakej prístupnosti pre všetkých cestujúcich. To zahŕňa vybudovanie prístupových ramp, výťahy či iné úpravy.

Ľuďom s obmedzenou schopnosťou pohybu či mamičkám s kočíkom už čoskoro uľahčia presun na železničnej stanici nové výťahy. Pri pohľade na zábery z podchodu môžeme vidieť, že ich dobudovanie sa už skutočne blíži do finále. 

„Výťah na Uhoľnej ulici bol namontovaný v minulom týždni, výťahová šachta je zatiaľ provizórne zastrešená, po dokončení úprav na vstupoch/výstupoch z výťahu a vykonaní montážnej a funkčnej revízie a tiež revízie elektrického prívodu bude možné výťah spustiť do prevádzky,“ uviedol Martin Červeňanský z Oddelenia komunikácie spoločnosti Strabag.

Momentálne je bezbariérový prístup do podchodu železničnej stanice ešte stále riešený drevenou a kovovou konštrukciou na oboch stranách. Výťahy mali byť v prevádzke od mája tohto roka, stavebné práce sa však oneskorili z dôvodu prepracovávania projektovej dokumentácie.

Problémom bolo nedoriešené prestrešenie medzi starou časťou zastrešenia podchodu pod Hviezdoslavovou ulicou a výťahovou šachtou. Zmenu si vyžiadal aj typ kabíny – výťah s jednostranným nástupom musel byť zmenený na priechodný.

Zo strany Národná je výťah ešte stále v realizácii. „Ukončenie stavebných a betonárskych prác predpokladáme do konca budúceho týždňa, následne provizórne zastrešenie a príprava výťahovej šachty (24. týždeň) a samotná montáž výťahu (25. týždeň),“ dodáva Červeňanský.

Revízie a spustenie oboch výťahov by mali prebehnúť v posledný júnový a prvý júlový týždeň. Výškový prechod pod 1. nástupišťom bude podľa zhotoviteľa definitívne riešený pri rekonštrukcii podchodu pod nepárnou skupinou koľají od mája do konca roka 2024.

Chronologický prehľad prác na výťahoch

  • 22. máj – 28. máj: montáž výťahu na Uhoľnej
  • 29. máj – 4. jún: stavebné práce na Národnej
  • 5. jún – 11. jún:  ukončenie stavebných prác na Národnej
  • 12. jún – 18. jún:  zastrešenie a príprava výťahovej šachty na Národnej
  • 19. jún – 25. jún: montáž výťahu na Národnej 
  • 26. jún – 2. júl: revízia a spustenie výťahov na Uhoľnej 
  • 3. júl – 9. júl: revízia a spustenie výťahov na Národnej Prečítajte si viac: