Žilinský poslanec nesúhlasí so zastrelením diviačice s mláďatami, mesto žiada o ich uspatie a presun


Foto: Žilinský poslanec nesúhlasí so zastrelením diviačice s mláďatami, mesto žiada o ich uspatie a presun Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Žilinčanov už dlhé roky trápi prítomnosť diviakov v blízkosti panelákov či lokalít, ktoré ľudia využívajú na trávenie voľného času. Problémy s divými zvieratami sa spočiatku týkali predovšetkým sídliska Hájik, ktoré zo všetkých strán obklopujú lúky, lesy a háje. V poslednej dobe sa však čoraz viac občanov stretáva s diviakmi aj na Vlčincoch a Solinkách.

Aktuálne sa má v okolí Lesoparku Chrasť, Lesoparku Bôrik a žilinskej univerzity pohybovať dospelá diviačica s niekoľkými mláďatami. Zvieratá zahliadli desiatky obyvateľov a návštevníkov mesta, o jeho prítomnosti svedčia aj stopy, rozrytá zem a trus v blízkosti chodníkov.

Stretnutia s diviakmi ľudia opisujú rôzne. Niektorých ignorovali a len okolo nich pokojne prešli, ďalších mal dospelý jedinec prenasledovať či dokonca napadnúť. Keďže samica chráni svoje potomstvo, útočí najmä na psy, ktoré sa k nej priblížia. Približne pred dvomi týždňami sa však mala rozbehnúť aj za dieťaťom.

Podobnú skúsenosť má aj mladá Žilinčanka, ktorá sa o niekoľko dní neskôr v lesoparku prechádzala so psom. Diviačica ju mala naháňať takmer 50 metrov. Žena následne kontaktovala vedenie mesta, ktoré požiadala o skoré riešenie nebezpečnej situácie.


Oddelenie životného prostredia na mestskom úrade diviačicu aj s ročnými mláďatami eviduje. Vedúci oddelenia Filip Kopták uviedol, že aktuálne prebieha povoľovací proces na mimoriadny odstrel zvierat. Získať povolenie na poľovanie v blízkosti intravilánu a zabitie mladých jedincov však podľa neho nie je jednoduché.

Občanov sme sa v ankete opýtali, či si prajú zastrelenie diviačice a jej mláďat. Zo 400 respondetov až 69 percent odpovedalo kladne. Po zverejnení informácie o plánovanom odstrele sa však ozvali aj viacerí Žilinčania, ktorí s takýmto konaním nesúhlasia. Ohradil sa voči nemu aj poslanec mestského zastupiteľstva Karol Haas, ktorý mesto žiada o nájdenie lepšieho a humánnejšieho riešenia.

„Reakcia mesta je naozaj zviera zabiť aj s ročnými mláďatami? Okolo nás, našich mestských časti ako Hájik, Vlčince, je zeleň, les. Je prirodzené, že zvieratá k nám chodia kvôli potrave, keďže kontajnerové stojiská sú v takom stave, ako sú. Naozaj nevieme tento problém riešiť uspaním a dostať zvieratá do ich prirodzeného prostredia? Najbližšie obdobie môžeme očakávať odstrel v našich mestských častiach aj napríklad jeleňov a dalších zvierat?“ pýta sa Karol Haas.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu