Žilinskí lekári zachránili zrak umelkyni, kvôli operácii prišli do nemocnice v noci v pyžamách


Foto: Žilinskí lekári zachránili zrak umelkyni, kvôli operácii prišli do nemocnice v noci v pyžamách Foto: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Súčasťou žilinskej nemocnice je aj očná pohotovosť, kde na pacientov čaká tím skúsených oftalmológov. Práve ich pomoc potrebovala začiatkom mája pani Mária, ktorej sa odlúpila očná sietnica. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline sa v príspevku na sociálnej sieti podelila o poďakovanie pacientky, ktorej na očnej pohotovosti zachránili zrak.

Žilinčanka prišla do nemocnice uprostred noci na prelome 8. a 9. mája. Amotio retinae, teda odlúpenie sietnice, si vyžadovalo okamžitý zákrok. Oddelenie preto privolalo lekárov rovno z ich domovov. Tím sa priamo z pyžám prezliekol do operačných plášťov a pustil sa do práce.


„Operáciu začali oftalmológovia po polnoci a operovali dve a pol hodiny, aby pacientke zachránili zo zraku čo najviac, čo sa bude dať. Mikrochirurgické zákroky vyžadujú maximálne sústredenie, kvalitu a skúsenosti. A to na žilinskom očnom oddelení máme v plnej miere,“ priblížilo vedenie nemocnice.

Pani Mária sa aktívne venuje umeleckej tvorbe, zrak je pre ňu preto skutočne nenahraditeľný. Ako poďakovanie žilinským lekárom venovala tričká s vlastnoručne maľovanými obrázkami. Žilinčanka využíva najmä techniku bodkovania, pri ktorej si obzvlášť namáha oči.

„Aká je cena zraku a jeho záchrany? Ďakujem Vám všetkým. Chcem tvoriť, písať aj maľovať a jedným okom by to nebolo možné. Chcem Vám darovať tričká s mojimi obrázkami. Naložte s nimi podľa uváženia. Žijem po 30 rokoch znova v rodnej Žiline a chcem sa realizovať. Máte zlaté ruky!” napísala pani Mária tímu oftalmológov.


Prečítajte si viac: