Na žilinskú poštu dorazila vzácna rastlina z Thajska. Cez internet si ju objednal muž z Trenčína


Foto: Na žilinskú poštu dorazila vzácna rastlina z Thajska. Cez internet si ju objednal muž z Trenčína Foto: Finančná správa SR

Príslušníci finančnej správy našli pri kontrole na žilinskej vyclievacej pošte neobvyklú, 17 cm dlhú rastlinu. Zásielkou uloženou v kartónovej krabici sa preto neskôr zaoberal Rastlinolekársky inšpektor a Vedecký orgán SR.

Odborníci určili, že ide o vzácny druh rastliny pôvodom z Madagaskaru, ktorý je zaradený v Červenom zozname ohrozených druhov Svetovej únie ochrany prírody. Vzhľadom na jeho neustále klesajúci populačný trend je v súčasnosti jeho spoločenská hodnota vyčíslená na 1200 eur.

Dovážaný živý organizmus, ktorého dovoz je zakázaný, sa do Žiliny dostal zabalený v papieri s popisom „Operculicarya pachypus“. Na Slovensko balík pritom vyrazil z Thajska po tom, ako si ho cez internetový obchod objednal muž z Trenčína.

Podľa jeho slov nemal vedomosť o tom, že 17 cm dlhá rastlina vrátane koreňa podlieha ochrane a je predmetom dohovoru CITES. Chýbali mu potrebné povolenia aj rastlinolekárske osvedčenie,“ spresnila Finančná správa Slovenskej republiky na svojej oficiálnej webovej stránke.

Rastlinolekársky inšpektor vydal k rastline vstupný zdravotný doklad pre rastliny a rastlinné produkty, zastavil dovoz a určil jej karanténu. Keďže nemohla byť neskôr prepustená do voľného obehu, skončila napokon v rukách odborníkov v špeciálnej botanickej záhrade pre dreviny – Arboréte Borová Hora.


Prečítajte si viac: