Zvyšných 16 šeliem z ranču pri Žiline zatiaľ nemá nový domov. Hrozí, že ich utratia


Foto: Zvyšných 16 šeliem z ranču pri Žiline zatiaľ nemá nový domov. Hrozí, že ich utratia Foto: Facebook/Ranč pri Žiline

Po usmrtení dvoch zvierat v ranči pri Žiline hrozí, že veterinári utratia aj zvyšných 16 exotických šeliem. Upozorňuje na to v príspevku na sociálnej sieti európsky poslanec Martin Hojsík aj organizácia Zvierací ombudsman. Podľa nich sa tak má stať v prípade, že zvieratá nenájdu nový domov. 

„Je nepredstaviteľné, že orgán, ktorý má zvieratá chrániť, Štátna veterinárna a potravinová správa, teraz hrozí utratením 16 šeliem a ďalších vzácnych zvierat, pokiaľ sa im nepodarí nájsť nový domov. Je neprípustné, aby boli vzácne šelmy a iné zvieratá usmrtené kvôli zlyhaniam štátu a prevádzkovateľov ranča,“ uvádzajú.

Na zlé podmienky a praktiky v malej „zoo“ upozorňovala verejnosť i organizácie na ochranu zvierat už dlhodobo, príslušné orgány však v tejto veci podľa nich nekonali. Momentálne je ich cieľom predovšetkým nájsť legálne a etické riešenie na zabezpečenie nového pôsobiska pre zvieratá z ranča. 

„Žiadame príslušné orgány, aby zrušili akékoľvek príkazy na usmrtenie zvierat (ak boli vydané). Štát musí takisto nariadiť opatrenie zástupcom prevádzkovateľa, aby sa na čas nevyhnutný na zabezpečenia náhradnej starostlivosti zákonne o zvieratá starali,“ dodáva organizácia Zvierací ombudsman.


Europoslanec Hojsík pritom ponúka aj svoju pomoc a rieši ich možnú záchranu so slovenskými a medzinárodnými organizáciami na ochranu zvierat. Budúcnosť šestnástich exotických šeliem je v tejto chvíli zatiaľ otázna. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu