Žilinská univerzita objavila v súťaži Technická myšlienka roka mladé talenty, výhercov prijme bez skúšok


Foto: Žilinská univerzita objavila v súťaži Technická myšlienka roka mladé talenty, výhercov prijme bez skúšok Foto: Žilinská univerzita v Žiline

Fakulta elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA) usporiadala 14. ročník súťaže Technická myšlienka roka pre stredoškolských študentov. Do finálového kola  postúpilo 17 najlepších projektov  z celého Slovenska, ktoré súťažili v oblastiach ako mechatronika, elektronika či IT.

Víťazný projekt CityApka zlepšuje kvalitu života v mestách prostredníctvom inteligentných technológií. Aplikácia dovoľuje občanom nahlásiť rôzne problémy a mestskej správe vydávať oznámenia. Súčasťou projektu je aj hardwarová časť zameraná na meranie počasia a komunikácia pomocou LoRaWan siete. Autorom projektu je študent Milan Babuljak zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste. 

Na 2. mieste sa umiestnil študent Vratko Hajducík zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií Ignáca Gessaya v Tvrdošíne. Jeho projekt Smart hodiniek v sebe integruje žiakmi často využívané funkcie ako sú rozvrh hodín, čas do konca hodiny, miesto učebne, úložisko pre heslá a ďalšie doplnkové funkcie ako napríklad LED svetlo, ovládanie TV a stopky. 

Na 3. mieste sa umiestnil projekt z oblasti mechatroniky – Gravírovač. Navrhli ho študenti Martin Tóth a Martin Gizela zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach, a to spolu s riadiacou aplikáciou. Gravírovač je riadený Arduinom a výkon laseru umožňuje gravírovať do rôznych materiálov ako napríklad drevo a koža. 


Študenti Pavol Hodás a Martin Krause, zo Strednej priemyselnej školy informačných technológií v Kysuckom Novom Meste, získali ocenenie Fakulty elektrotechniky a informačných technológií za projekt Queasy. Ide o webovú aplikáciu pre učiteľov, žiakov a iných používateľov, ktorí si chcú preskúšať svoje znalosti z učiva strednej školy. 

Súťažiaci študenti preukázali nadštandardné výsledky a ich projekty presiahli bežnú úroveň stredoškolského učiva. „Učitelia SŠ majú veľkú zásluhu na tom, že sa ich študenti môžu rozvíjať aj nad rámec vyučovacích programov. Spoločne s nimi sa aj my snažíme pripraviť mladých ľudí pre prax a rozvíjať ich talent,“ povedal Marián Hruboš, predseda hodnotiacej komisie súťaže z FEIT UNIZA.  

FEIT UNIZA ponúkla súťažiacim stredoškolákom technickú podporu a mentoring z akademického i priemyselného prostredia. Navyše študentov, ktorí sa umiestnili do 3. miesta, fakulta prijme bez prijímacích skúšok.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu