Požiarom poškodenú protihlukovú stenu na Mostnej opravia za 107-tisíc eur, vinníka dodnes nenašli


Foto: Požiarom poškodenú protihlukovú stenu na Mostnej opravia za 107-tisíc eur, vinníka dodnes nenašli

Poškodenú protihlukovú stenu neďaleko žilinskej okružnej križovatky Rondel po takmer polroku konečne opravia. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú 4. mája 2023 uzavrela Slovenská správa ciest (SSC) so spoločnosťou Aranio s.r.o. Zmluvné strany sa v nej dohodli na odstránení následkov požiaru v blízkosti cesty I/60. 

Predmetnú protihlukovú stenu poškodil požiar, ku ktorému došlo v pondelok 14. novembra 2022 okolo 23. hodiny večer. Podľa vyjadrení hasičov na mieste začali horieť suché kríky, pričom oheň zasiahol aj okolité objekty. Napriek rýchlemu zásahu však požiar spôsobil rozsiahle škody. 

Celková cena opráv predstavuje sumu 107 744,88 eur s DPH. „Práce budú pozostávať z demontáže ohorených častí PHS, obnovy ochranného náteru, montáže nových častí výplne PHS a odvozu a likvidácie poškodeného materiálu,“ uvádza sa v zmluve.

Stavenisko bude zhotoviteľovi odovzdané po vydaní právoplatných povolení na zahájenie prác. Po prevzatí bude mať na ukončenie rekonštrukcie šesť mesiacov. Doprava na ceste prvej triedy bude počas realizácie prác dočasne obmedzená a usmernená dočasným dopravným značením.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Opravy za tisíce eur, vinník stále neznámy

Páchateľ požiaru dodnes nie je známy. Podľa hasičov sa totiž po ich príchode žiadne osoby na mieste nenachádzali.

Obyvatelia žijúci v blízkom okolí Lichardovej ulice však tvrdia, že presne v lokalite, kde vypukol požiar, sa dlhodobo zdržiavali ľudia bez domova. Tí najmä v zimných mesiacoch používajú na zohriatie aj otvorený oheň. So žiadosťou o informácie sme sa preto obrátili na Mestskú políciu v Žiline.

„Útvar mestskej polície neeviduje oznamy alebo podnety obyvateľov v súvislosti s ukrývaním sa bezdomovcov v kríkoch. Predmetom oznamov je ich zdržiavanie sa na viditeľných, verejne prístupným miestach, kde prítomnosť ľudí bez domova mnohým obyvateľom prekáža,“ uviedol Martin Matejko, zástupca náčelníka Mestskej polície Žilina.

Zo strany hliadok je však ľuďom bez domova venovaná náležitá pozornosť a takéto osoby sú objektom monitorovania i zásahov. „V prípade zistenia takýchto miest sú osoby bez domova inštruované upratať verejné priestranstvo a pri splnení zákonných podmienok z miesta vykázané,“ uzatvára Matejko. 


Prečítajte si viac: