Počas víkendu našli ľudia na Liptove, Orave a v Turci nebezpečné granáty, zasahovali žilinskí pyrotechnici


Foto: Počas víkendu našli ľudia na Liptove, Orave a v Turci nebezpečné granáty, zasahovali žilinskí pyrotechnici Foto: Facebook/Polícia SR-Žilinský kraj

Pyrotechnik žilinského pohotovostného útvaru odboru poriadkovej polície mal počas uplynulého víkendu plné ruky práce. Kolegovia policajti ho privolali na Liptov, Oravu aj do oblasti Turca, aby prevzal a zneškodnil objavenú muníciu. Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline príspevkom na sociálnej sieti.

Prvý delostrelecký granát (120 milimetrov) našli dobrovoľníci počas upratovania okolia cesty prvej triedy I/59 pri Ružomberku na Deň Zeme. Podobný, ale menší kus (70 milimetrov), bol objavený v obci Rabčice pri Námestove. Našiel ho miestny občan počas sadenia zemiakov.

Polícia a neskôr aj pyrotechnik smeroval aj do Turčianskeho Michala, mestskej časti Turčianskych Teplíc. Tam mu bol odovzdaný ručný granát RG vz. 21. Všetka munícia objavená počas víkendu pochádza z obdobia druhej svetovej vojny.


„Upozorňujeme občanov ak pri prechádzke v lese alebo obrábaní poľa, či inej činnosti nájdete muníciu, rozhodne s ňou nemanipulujte, nevyberajte ju a nenoste na policajné oddelenie. Miesto nálezu čímkoľvek označte a bezodkladne kontaktujte políciu na bezplatnej linke 158,“ varuje občanov polícia.

Príslušníci Policajného zboru preveria každý takýto podnet. V prípade, že skutočne ide o muníciu, rozhodnú o ďalšom postupe a spôsobe jej likvidácie. Nájdené zbrane sú často napriek svojmu veku stále funkčné a môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvo.


Prečítajte si viac:


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu