Primátor P. Fiabáne: Do výzvy Čisté mesto sa môže zapojiť každý, komu záleží na krajšom a čistejšom prostredí


Foto: Primátor P. Fiabáne: Do výzvy Čisté mesto sa môže zapojiť každý, komu záleží na krajšom a čistejšom prostredí Foto: Ilustračné/istock.com

Žilinská radnica v súvislosti s medzinárodným Dňom Zeme (22. apríla) každoročne vyhlasuje apríl za mesiac čistoty, počas ktorého postupne zbavuje mesto neporiadku a odpadkov po zime. Ešte v polovici marca spustila samospráva upratovanie ciest a verejných priestranstiev, teraz sa k jarnému upratovaniu pridá aj niekoľko aktivít, do ktorých sa môže zapojiť i verejnosť.

V rámci kampane „Čisté mesto“ pripravila radnica vzdelávacie aktivity zamerané na separovanie odpadu a ochranu Zeme či životného prostredia. Na záujemcov počkajú v piatok 21. apríla od 8:30 do 11:30 hod. v Sade na Studničkách. V rovnaký deň Žilinská mládež zároveň vyčistí Slnečné schody medzi Závodím a Hájikom. Ruku k dielu priložia aj žiaci z okolitých základných škôl.

Verejný priestor slúži nám všetkým a musíme sa oň pravidelne starať. Do výzvy pre „Čisté mesto“ sa môže zapojiť každý, komu záleží na tom, aby bolo naše prostredie krajšie a čistejšie. Každé úsilie a aktivita sa počíta. Verím, že po zime dáme Žilinu do poriadku,“ uviedol žilinský primátor Peter Fiabáne.

Mnoho Žilinčanov zároveň považuje za veľký problém v oblasti čistoty mesta nezodpovedných majiteľov štvornohých miláčikov, ktorí po nich nezbierajú exkrementy. V parku Ľudovíta Štúra na Bôriku preto v piatok 21. apríla od 13:00 do 17:00 hod. bude stáť aj infostánok. „Bude zameraný na osvetu, zbieranie podnetov od psičkárov či distribúciu vreciek na exkrementy pre tých, ktorí majú zaplatenú daň za psa za rok 2022,“ spresňuje zámer aktivity hovorkyňa mesta Žilina Zuzana Holienčíková.


Prečítajte si viac: