Budú v Brodne prepisovať históriu? V kostole našli ďalší unikátny archeologický nález


Foto: Budú v Brodne prepisovať históriu? V kostole našli ďalší unikátny archeologický nález
Galéria: 5 fotiek
Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

Pri úprave interiéru Kostola Všetkých svätých v žilinskej mestskej časti Brodno našli po odstránení mladších omietok na severnej stene konsekračný kríž. Informoval o tom v príspevku na sociálnej sieti Krajský pamiatkový úrad Žilina (KPÚ).

Ten dostal podnet od správcu farnosti Jozefa Šošku, ktorý ich kontaktoval napriek tomu, že predmetný kostol neparí medzi národné kultúrne pamiatky. I tak však oslovili reštaurátora Petra Záhoru, aby sa na vzácny nález prišiel pozrieť.

„Oslovený reštaurátor vedľa kríža objavil malú niku, ktorej účel nám zatiaľ nie je jasný a v podveží starší vstup do kostola. Konsekračný kríž pôsobí archaicky, predpokladáme, že pochádza z 13. storočia,“ dodáva KPÚ Žilina s tým, že ak následný výskum potvrdí jeho datovanie, vznik kostola sa tak  výrazne posunie do minulosti.


Nedávno bol v Brodnianskom kostole realizovaný aj geofyzikálny prieskum, ktorý ukázal, že pod terajším kostolom sú staršie murivá. Zachytiť sa podarilo aj iné zaujímavosti, ako sú nápisy na kameňoch vo veži kostola.

Výskumná činnosť v ňom tak bude pokračovať aj naďalej. Podľa dostupných prameňov stál kostol pod Brodniankou zrejme v 15. storočí, nový archeologický nález tak môže prepísať jeho históriu.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: