V apríli začne letecká vakcinácia líšok proti besnote, návnady budú rozmiestnené aj v lesoch na území Žilinského kraja


Foto: V apríli začne letecká vakcinácia líšok proti besnote, návnady budú rozmiestnené aj v lesoch na území Žilinského kraja Foto: ilustračné

Od 17. apríla do 5. mája 2023 bude prebiehať jarná vakcinácia líšok proti besnote. Vakcinačná zmes bude leteckou posádkou rozmiestnená v lesoch na Orave, Kysuciach, Liptove i v okolí Považia. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.

Plošne bude umiestnených 367 796 návnad, ktoré obsahujú modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern. Zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave.

Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Napriek tomu však ŠVPS žiada návštevníkov hôr, aby sa vakcinačných návnad nedotýkali, nezbierali ich a v čase vakcinácie nevodili do lesa psov. „Ak narazíte na vakcinačnú návnadu, urýchlene opustite miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť,“ upozorňuje ŠVPS. 

V prípade kontaktu očkovacej látky so sliznicou alebo čerstvým poranením je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie. Pri kontakte rúk s očkovacou látkou je potrebné si ruky dôkladne umyť mydlom, prípadne dezinfikovať.

Letecké pokladanie vakcín uskutočníme na území týchto okresov Žilinského kraja:


Prečítajte si viac: