Pod starou dlažbou kostola pri Bytči odkryli studňu, ktorá sa dlhé roky ukrývala pred ľudským zrakom


Foto: Pod starou dlažbou kostola pri Bytči odkryli studňu, ktorá sa dlhé roky ukrývala pred ľudským zrakom Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

V obci Petrovice bola objavená historická studňa, ktorá sa desaťročia ukrývala pred ľudským zrakom. S verejnosťou sa o dobrú správu podelil Krajský pamiatkový úrad Žilina prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti.

Vzácny nález v Bytčianskom okrese sa podaril pred niekoľkými dňami pri vymieňaní dlažobných kameňov pri Kostole Narodenia Panny Márie v Petroviciach. Kamenná studňa má podľa pamiatkarov pochádzať z roku 1834, rovnako ako kostol, prípadne môže byť o niečo staršia.

„To však môže preukázať len jej vyčistenie realizované formou archeologického výskumu. Studňa sa nachádza len pár metrov od kostola a je vybudovaná z lomového a riečneho kameňa, kladeného na sucho s pravdepodobne ílovým výmazom,“ uviedol Krajský pamiatkový úrad Žilina.

Studňa bola zakrytá dlažbou niekoľko desiatok rokov. V prvej polovici 20. storočia však ešte slúžila ako zdroj vody pre ľudí z obce. Starší obyvatelia Petrovíc si preto ešte môžu pamätať, ako z nej odčerpávali vodu ručnou pumpou.


Prečítajte si viac: