Stopy na Mesiaci vo Vysokej nad Kysucou pripomínajú húževnatosť potomka vysťahovalcov z Kysúc


Foto: Stopy na Mesiaci vo Vysokej nad Kysucou pripomínajú húževnatosť potomka vysťahovalcov z Kysúc Foto: vysokanadkysucou.sk

Sochár a staviteľ Stanislav Mikovčák pri príležitosti 50. výročia pristátia Eugena Andrew Cernana na Mesiaci a zároveň jeho nedožitých 89. narodenín vytvoril dielo s názvom STOPA. Stopy kopírujúce kroky potomka vysťahovalcov z Vysokej nad Kysucou na Mesiaci si záujemcovia môžu prezrieť priamo v obci.

Eugene Andrew Cernan je vnukom Štefana Čerňana a Anny Lučanovej, ktorí sa kvôli nevyhovujúcej situácii ako snúbenci rozhodli hľadať spoločnú budúcnosť v USA, kde sa v roku 1900 usadili v Chicagu. O 63 rokov neskôr sa Eugene Andrew Cernan stal súčasťou amerického vesmírneho programu ako člen tretej skupiny astronautov NASA. Jeho najdôležitejšou misiou bol let Apollo 17, počas ktorej v roku 1972 pristál na Mesiaci, kde ako posledný človek 14. decembra zanechal svoju stopu.

Obec Vysokú nad Kysucou, ako rodisko svojich starých rodičov, Eugene Andrew Cernan navštívil až dvakrát. Prvýkrát to bolo 2. októbra 1974 a o 20 rokov neskôr dňa 28. septembra 1994 spoločne so svojou sestrou Dolores a dcérou Therese. Počas svojej návštevy odhalil v základnej škole pamätnú tabuľu s nápisom Základná škola Eugena Andrewa Cernana, ktorá od tohto pamätného momentu nesie jeho meno,“ uviedla obec Vysoká nad Kysucou na svojej oficiálnej webovej stránke.


V utorok 14. marca obec prepojila svoje pôsobenie s osobnosťou E. A. Cernana aj ďalším spôsobom, keď o 13. hodine bolo odhalené spomínané dielo STOPA. Pri tejto príležitosti Vysokú nad Kysucou navštívila aj predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, za Veľvyslanectvo USA na Slovensku letecký attaché Jonathan St Peter, armádny generál a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, primátor Čadce Matej Šimášek, starostka Korne Marianna Bebčáková, starosta Makova Stanislav Gašparík či riaditeľ Kysuckej hvezdárne Ján Mäsiar.

My Vysočania sme hrdí, že tam vo vzdialenosti 389 454 km - až na Mesiaci, bol človek Eugen Andrew Cernan, ktorému v žilách kolovala rovnaká krv, ako je tá naša. Pamätník STOPA tak bude už navždy pripomínať nesmiernu odhodlanosť a húževnatosť výnimočného človeka, ktorý nám svojím životom dokázal, že žiadne hranice, či limity nemôžu byť pre nikoho prekážkou a poslal tak nezmazateľný odkaz a výzvu ďalším generáciám,“ uzavrela obec na svojom webe.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: