Sovy si pomýlili komíny s dutinami stromov. Tie, ktoré prežili, liečia v Zázrivej


Foto: Sovy si pomýlili komíny s dutinami stromov. Tie, ktoré prežili, liečia v Zázrivej Foto: Facebook/Záchranná stanica pre zranené živočíchy Zázrivá

Koncom zimy a začiatkom jari prebieha jedno z najdôležitejších období v živote sovy lesnej - hniezdenie. Pre masívny výrub stromov v určitých oblastiach si však sovy niekedy pomýlia komíny s dutinami stromov, ktoré využívajú na tok. Takýto omyl má pre ne často fatálne následky.

Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej v príspevku na sociálnej sieti uverejnila fotografie troch divých vtákov, ktoré boli zranené práve po uväznení v komínoch stavieb v blízkosti horských oblastí. Jedna z nich, žiaľ, tento incident neprežila. O ďalšie sa stará Metod Macek so svojou rodinou v záchrannej stanici.„Všetky tri sa našli v chatových krboch po tom, čo vliezli do komína, o ktorom si mysleli, že sa jedná o prirodzenú dutinu. Žiaľ jedna z nich túto kolíziu neprežila a práve táto bola družkou tmavšej sovy z prvej fotografie. Obidve zrejme v úmysle nájsť si vhodnú dutinu na zahniezdenie, vliezli do pasce, z ktorej sa už nedokázali dostať. Jednu to žiaľ stálo život, tá druhá to snáď zvládne,“ uviedla stanica.


Sovy lesné začínajú u nás hniezdiť približne v polovici februára. V tomto čase vyhľadávajú predovšetkým duté stromy, ktoré sú však často odstraňované ako závadné. Lesným zvieratám nepomáha ani neustále zužovanie ich životného priestoru. Najviac ohrozené sú sovy, ktoré sa začiatkom jari pohybujú v chatových oblastiach, kde ich môžu lákať dutiny komínov.

„Apelujeme preto na všetkých lesných chatárov, aby si čo najskôr zabezpečili komínový otvor napr. obyčajným pletivom a takto zachránili množstvo nevinných životov. Prosíme vás všetkých, zdieľajte a šírte túto prepotrebnú osvetu. Každému, ktorí ste nám pomohli pri komínových záchranách, veľmi srdečne ďakujeme,“ prosia majitelia stanice.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu