Rodiny z rómskej osady vo Svrčinovci majú problém s presťahovaním. Nikde ich nechcú


Foto: Rodiny z rómskej osady vo Svrčinovci majú problém s presťahovaním. Nikde ich nechcú Foto: Facebook/Kysucké Nové Mesto nové a krajšie

Budovy v nelegálnej rómskej osade, ktorá stojí v ceste plánovaného zeleného mosta pre zvieratá ponad cestu prvej triedy I/11 na Kysuciach, by mali byť v najbližších mesiacoch zrovnané so zemou. Desiatky osôb, ktoré v domoch dlhodobo žili, by tak mali dostať náhradné ubytovanie.

Sťahovanie rómskej komunity pre výstavbu ekoduktu zdvihlo vlnu nevôle vo viacerých oblastiach Kysúc. Podľa dostupných informácií by sa niektoré rodiny zo svrčinovskej rómskej osady mali presídliť do nehnuteľnosti v Čadci-Podzávoze i do obce Lopušné Pažite (okres Kysucké Nové Mesto).

Tamojší obyvatelia sa tomu však bránia. Čadčania začali spisovať petíciu, nespokojní obyvatelia Lopušných Pažití protestujú pred rodinným domom č. 17 v obci. V rukách majú pritom papiere, na ktorých je explicitne napísané, že si rómskych občanov zo Svrčinovca vo svojej obci neprajú. Fotky z protestu sa objavili na sociálnej sieti. 

Rómovia hovoria o diskriminácii. „Našiel som si dom, ktorý som chcel, dal som to developerovi, kúpil ho a ľudia písali petície,“ povedal obyvateľ svrčinovskej osady Ján Baláž, ktorý sa má pre výstavbu ekoduktu vysťahovať. V dome v Podzávoze malo podľa neho bývať približne 12 ľudí. Presná informácia o tom, koľko obyvateľov sa malo sťahovať do Lopušných Pažití nie je známa. 

  Pokračovanie článku pod reklamou  


Situácia trápi aj čadčiansku radnicu, podľa primátora Mateja Šimáška však s nimi nikto z kompetentných štátnych orgánov nekomunikuje. „Ako mesto máme prijať nových obyvateľov, no nevieme, aký bude dosah na školy, nikto s nami nekomunikuje. Ani kompetentné štátne orgány, ani kompetentní dodávatelia tejto úlohy pre štát, čo je veľká chyba. Pozeráme na všetkých úplne rovnako, no tým, že sa nekomunikuje, dochádza k spoločenskému napätiu,“ povedal Šimášek.

Relevantnú informáciu o tom, koľko obyvateľov má byť vysťahovaných, samospráva získala len z vládnych materiálov. Od iných orgánov ju podľa Šimáška nedostali. „V nehnuteľnosti a súvisiacich obydliach žilo 36 obyvateľov. Z dostupných zdrojov však vieme, že ich tam žije podstatne viac. Dnes ani oni nevedia, koľkí majú prísť do Čadce. To má dosah na viaceré právomoci, ktoré rieši samospráva,“ skonštatoval primátor.

Štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť podotkol, že je aj na občanoch, ktorí spisujú petície, ako si vytvoria dobré vzťahy s tými, ktorí sa majú prisťahovať. „Nás Európsky súd pre ľudské práva zaviazal, že sa musíme postarať o tieto oslabené skupiny,“ povedal. Náhradné bývanie im zabezpečuje developer, ktorého vybralo ministerstvo dopravy a v decembri minulého roka vyčlenili na tento účel sumu 400-tisíc eur.

Mesto Čadca preto v utorok 14. marca odoslalo štátnym orgánom list so svojimi výhradami. Otázka nového bývania rómskej komunity tak stále zostáva nezodpovedaná. „Aktuálne sa vyhodnocuje viacero možností riešenia náhradného bývania rómskej komunity, ktorá je dotknutá výstavbou zeleného mosta Svrčinovec,“ dodala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

Na stavbe v súčasnosti robia prípravné práce a v najbližšom období sa začne s realizáciou preložiek existujúcich inžinierskych sietí. 

Prečítajte si viac: