Blíži sa Európsky týždeň mobility - čo všetko nás čaká?


Foto: Blíži sa Európsky týždeň mobility - čo všetko nás čaká?
Európsky týždeň mobility je najrozšírenejšia svetová kampaň na podporu udržateľnej dopravy a od roku 2002 sa každoročne koná v týždni od 16. do 22. septembra pri príležitosti Medzinárodného dňa bez áut. Cieľom kampane je rozšíriť povedomie o vplyve dopravy na klimatické zmeny a na kvalitu života v meste, ale aj podporiť cyklodopravu a verejnú hromadnú dopravu. Motto tohtoročnej kampane je „Vyber, zmeň, kombinuj“. Na kampani sa okrem mesta Žilina podieľajú aj OZ Mulica, Stanica-Záriečie, OZ Preles, DPMŽ a Mestská polícia v Žiline.

Medzi najväčšie negatívne vplyvy motorovej dopravy v mestách patrí zhoršovanie kvality ovzdušia, zvyšovanie miery hluku, zaberanie životného priestoru, nízka efektivita prepravy, zapríčinená problémami s parkovaním a dopravnými zápchami, či narastajúci problém obezity u populácie ako dôsledok nedostatočného fyzického pohybu počas dňa. Cieľom Európskeho týždňa mobility je poukázať práve na tieto problémy a povzbudiť európske miestne samosprávy na zavádzanie opatrení udržateľnej mestskej mobility a motivovať ľudí, aby vymenili súkromné automobily za  alternatívne dopravné prostriedky.

Primátor mesta Žilina Igor Choma si dovoľuje v rámci Európskeho týždňa mobility vyzvať Žilinčanov, aby od stredy 16. septembra 2015 do utorka 22. septembra 2015 využili na cestu do práce alebo školy akúkoľvek ekologickú formu dopravy (peši, bicykel alebo  hromadná doprava).

„Obraciam sa na Žilinčanov, aby sa aj tento rok opäť zapojili do Európskeho týždňa mobility 2015. Ak vám to okolnosti dovolia, nahraďte svoje auto bicyklom či MHD dopravou, prípadne sa do práce alebo školy prejdite pešo a to nielen dňa 22. septembra, ale počas celého týždňa. Ocením, ak sa v našom meste bude čoraz viac využívať akákoľvek ekologická forma dopravy. Verím, že aj touto formou podporíme cyklistiku v našom meste a povzbudíme ľudí v športových aktivitách, ktoré sa v pozitívnom duchu odzrkadlia aj na našom zdraví,“ vyzýva primátor mesta Žilina Igor Choma. Viac informácií o ETM 2015 môžete získať na www.eurotm.com a www.etm.sazp.sk.

Občania Žiliny sa v rámci Európskeho týždňa mobility 2015 môžu zapojiť do týchto aktivít:

•    ŠTRAMANDA A MODROFÚZ
Súťaž o najelegantnejšiu cyklistku/cyklistu a najvtipnejšiu fotografiu cyklistky/cyklistu.
Viac info na www.sport.zilina.sk
Termín: 27. 8. – 22. 9. 2015

•    PRESADNI NA MHD A VYHRAJ
Súťaž s DPMŽ o bezplatné lístky na MHD. Každý nový cestujúci, ktorý si v období od       16. – 22. 9. 2015 zakúpi čipovú kartu s predplatenými lístkami na MHD bude zaradený do zlosovania o rovnakú hodnotu predplatených lístkov.
Viac info na www.dpmz.sk
Termín: 16. – 22. 9. 2015

•    CYKLOŠKOLA PRE NAJMENŠÍCH
Príslušníci Mestskej polície v Žiline pozývajú všetkých malých cyklistov na detské dopravné ihrisko na Vlčincoch, aby si preskúšali znalosti z cestnej premávky a zároveň si precvičili zručnosti na cyklistickej dráhe so svetelnou signalizáciou dopravnými značkami. Po absolvovaní kondičnej jazdy každý účastník dostane vodičský preukaz malého cyklistu a malý darček. K dispozícii bude cca 30 detských bicyklov.
Viac info na www.mpza.sk
Termín: sobota 19. 9. 2015 od 10:00 hod.

•    VEĽKÁ JESENNÁ CYKLOJAZDA
Tradičná cyklojazda ulicami Žiliny so štartom na Námestí A. Hlinku a cieľom na Mariánskom námestí, kde sa uskutoční vyhodnotenie súťaže Štramanda a Modrofúz a koncert hudobnej skupiny Balkansambel.
Viac info na www.mulica.sk
Termín: 22. 9. 2015 o 17:00 hod.

•    VÝSKUMNÁ STANICA ŽILINSKEJ UNIVERZITY: AKO SA SIMULUJE DOPRAVNÝ UZOL
Aj Stanica Žilina-Záriečie je nielen kultúrnym, ale aj dopravným uzlom. Prečo je lepšie prevádzku aj takéhoto logistického uzla najskôr nasimulovať? Vysvetlia to Norbert Adamko a Miloš Zaťko z Fakulty riadenia a informatiky ŽU priamo na Stanici-Záriečie v Žiline.
Viac info na www.stanica.sk
Termín: 23. 9. 2015 o 19:00 hod.

•    WORKSHOP SKRÁŠĽOVANIA BICYKLOV
Ak máš bicykel, ktorý sa Ti už nepáči, príď si pre inšpiráciu do cyklodielne Recykel (Závodská cesta 3 v Žiline).
Viac info na www.mulica.sk
Termín: 26. 9. 2015 od 10:00 hod.

Prečítajte si viac:Zdroj: TS Mesto Žilina