Ministerstvo vnútra radí nevychádzať z domov, Žilinčanom pomáhajú aj dobrovoľní hasiči


Foto: Ministerstvo vnútra radí nevychádzať z domov, Žilinčanom pomáhajú aj dobrovoľní hasiči Foto: Facebook/Dobrovoľní hasiči mesta Žilina

Keďže sa počasie na území Žilinského kraja stále nezlepšilo, pretrvávajú aj mimoriadne situáciu v mestách a obciach. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky občanov žiada, aby necestovali motorovými vozidlami a nevychádzali z domov, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné.

Až 83 miest a obcí na Slovensku dnes vyhlásilo alebo ponechalo v platnosti mimoriadnu situáciu. Dôvodom sú predovšetkým zasnežené a neprejazdné miestne komunikácie a chodníky či zlý prístup do obydlí, zdravotných stredísk a iných dôležitých miest. 

„Môže ísť aj o sťaženie zásobovania, hromadenie snehu v obciach, v niekoľkých z nich boli prerušené dodávky elektrickej energie. Odpratávanie snehu, popadaných stromov a ďalších počasím spôsobených prekážok sa vykonáva najmä s disponibilnými prostriedkami obcí, okresné úrady sú súčinné v rámci svojich kompetencii a podmienok,“ vysvetlila Zuzana Eliášová, riaditeľka Kancelárie ministra vnútra.


Ministerstvo preto odporúča obyvateľom zasiahnutých oblastí, aby cestovali iba v nutných prípadoch a vyhýbali sa rizikovým stanovištiam, kde hrozí zrútenie a následné škody na zdraví a majetku. Motoristi na cestách navyše bránia rýchlemu a efektívnemu odstraňovaniu snehu z vozoviek.

Mimoriadna situácia naďalej platí aj v Žiline. Občanom od začiatku kalamity pomáhajú okrem pracovníkov mesta a záchranných zložiek aj príslušníci Dobrovoľných hasičských zborov z miestnych častí. V prípade potreby je možné kontaktovať dobrovoľných hasičov z Bytčice, Trnového, Broda, Zádubnia, Zástrania, Vrania aj Mojšovej Lúčky.

„Dobrovoľní hasiči DHZO Trnové, DHZO Bytčica vo včerajších večerných hodinách odstraňovali spadnuté stromy a konáre z komunikácií a parkovísk na celom území mesta. Ostatné jednotky dobrovoľných hasičov spolupracovali pri údržbe a zjazdnosti cestných komunikácií a chodníkov vo svojej lokalite a odstraňovali spadnuté konáre a prekážky. Ďakujeme všetkým našim dobrovoľným hasičom za ich činnosť a pomoc občanom, ktorú vykonávajú vo svojom voľnom čase a na vlastné riziko,“ uviedla Barbora Zigová hovorkyňa mesta Žilina.


Prečítajte si viac: