Polícia ani dnes neodporúča cestu autom, k sneženiu sa pridá víchrica a padajúce stromy


Foto: Polícia ani dnes neodporúča cestu autom, k sneženiu sa pridá víchrica a padajúce stromy Foto: Vpravo: Facebook/Obec Vysoká nad Kysucou

Včerajší deň bol pre Žilinský kraj obzvlášť kritický. Nepriaznivé počasie zapríčinilo neprejazdné cesty, množstvo dopravných nehôd na hlavných aj vedľajších ťahoch a spôsobilo problémy aj chodcom. Množstvo miest a obcí v súvislosti s hustým snežením vyhlásilo mimoriadnu situáciu.

Dôvodom náhlej zmeny počasia je orkán Pit, ktorý aktuálne postupuje cez územie strednej Európy. To najhoršie má však Slovensko stále pred sebou. Dnes sa má k výdatným snehovým zrážkam pripojiť extrémne silný vietor aj v nižších polohách, ktorý spôsobí lámanie konárov či vyvracanie stromov na cesty.

„Orkán Pit v piatok v poobedňajších hodinách postupne začal silnieť nad oblasťou strednej Európy, čo sa prejavilo silnejúcim vetrom, ktorý začal v nárazoch akcelerovať. V rámci Slovenska bolo najveternejšie na horách. Vietor s prichádzajúcimi nočnými hodinami mierne ustáva, avšak to neznamená, že to najhoršie máme za sebou, práve naopak,“ uviedla v piatok 4. februára Veronika Salayová z portálu imeteo.sk.


Dnes (4. februára) o 4:00 hod. v niektorých oblastiach vietor výrazne zosilnel. Meteorológovia varujú v nižších polohách pred víchricou, ktorá bude v plnej sile vyčíňať približne do 14:00 hod. popoludní. Na horách presiahnu poryvy vetra v nárazoch rýchlosť 150 kilometrov za hodinu, teda silu orkánu.


„V sobotu ráno tak silný vietor dorazí prakticky do všetkých oblastí Slovenska, a to na západné, stredné, ale aj časti východného Slovenska. Rozfúka sa silný nárazový vietor s rýchlosťou až do 25 m/s, pričom najveternejšie bude práve na západnom Slovensku a, samozrejme, na horách,“ varuje Veronika Salayová.

Nepriaznivé počasie už včera spôsobilo obrovské problémy najmä motoristom. Dnes sa k množstvu snehu na cestách pridajú polámané konáre a vyvrátené stromy, ktoré môžu okrem dopravy obmedziť aj dodávky elektrickej energie. Dreviny, ktoré spadnú na elektrické vedenia, ich môžu značne poškodiť a ich oprava v náročnom teréne často trvá hodiny.

„Pri vetre a snežení sa budú na cestách tvoriť nebezpečné snehové záveje a jazyky, a hrozí tak poriadna snehová fujavica. Doprava bude v predobedňajších hodinách problematická až kritická. Ak nevyhnutne nemusíte, radšej v sobotu predobedom nikam nejazdite,“ dodala meteorologička.

Pred cestou autom varovalo aj Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Žiline. Polícia vodičom odporúča, aby si za volant sadli len v nevyhnutných prípadoch. Pokiaľ na cesty musia vyraziť, mali by mať dostatok pohonných hmôt, zimnú výbavu a ideálne aj pripravenú vodu a občerstvenie na dlhé hodiny.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu