Mesto Žilina zrevitalizuje areály dvoch škôl na Vlčincoch za viac než 300-tisíc eur


Foto: Mesto Žilina zrevitalizuje areály dvoch škôl na Vlčincoch za viac než 300-tisíc eur Foto: Mesto Žilina

Žilinské sídlisko Vlčince bude opäť o niečo zelenšie. Samospráva prisľúbila revitalizáciu vonkajších priestorov dvoch miestnych školských zariadení v celkovej hodnote viac ako 303-tisíc eur. Projekt s názvom „Zelené opatrenia areálov ZŠ a MŠ v meste Žilina – I. etapa“ bude z väčšej časti dotovaný fondmi Európskej únie.

Mesto Žilina upraví areály Materskej školy Trnavská a Základnej školy s materskou školou sv. Gorazda. Cieľom projektu je podľa primátora Petra Fiabáne boj s dôsledkami klimatických zmien, ktorého súčasťou je aj budovanie rôznych zelených plôch v meste.

V Základnej škole s materskou školou sv. Gorazda majú byť obnovené dve átriá. V priestore pri materskej škole pribudnú k existujúcim pieskoviskám nové herné a edukačné prvky, ako aj záhon s chodníkom z nášľapných kameňov, ktorý poslúži ako vonkajšia stolná hra. Druhé átrium pri budove základnej školy má po revitalizácii slúžiť ako miesto pre oddych a zhromažďovanie detí aj učiteľov.


„V projekte revitalizácie sa počíta s vybudovaním jedného centrálneho zhromažďovacieho priestoru a dvoch menších prepojených prírodných chodníkov. Spevnenú plochu budú tvoriť prírodné čadičové kocky, ktoré umožnia prirodzené vsakovanie dažďovej vody. Areál doplní pestrofarebný mobiliár a pribudnú dve nové borovice,“ uviedla hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.

Druhou časťou projektu je obnova exteriéru Materskej školy Trnavská, ktorá bude zahŕňať úpravu trávnika a výmenu hracích prvkov. V priestore okrem toho pribudne netradičné bludisko zo živého plota, zmyslový chodník či edukačný altánok so zelenou strechou.


„Z pôvodného pieskoviska vzniknú tri menšie dizajnové a doplnia sa o herné prvky. Súčasťou projektu je i výsadba dvoch jabloní a kvetinového záhonu,“ doplnila Barbora Zigová.

Revitalizácia areálov školských zariadení na Vlčincoch by mala podľa hovorkyne trvať sedem mesiacov od začiatku realizácie. Ten bude ovplyvnený ukončením verejného obstarávania. Európska únia na projekt prispeje sumou viac než 288-tisíc eur.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu