Trojnásobný majster sveta a rodák zo Žiliny Peter Sagan oznámil koniec kariéry cestného cyklistu


Foto: Trojnásobný majster sveta a rodák zo Žiliny Peter Sagan oznámil koniec kariéry cestného cyklistu Foto: Facebook/Peter Sagan

Tohtoročná sezóna bude pre profesionálneho cestného cyklistu Petra Sagana už zrejme posledná. Trojnásobný majster sveta potvrdil, že po roku 2023 nebude ďalej pokračovať vo WorldTour a bude sa venovať horskej cyklistike. Oznámil to pri príležitosti svojich 33. narodenín na tlačovej konferencii počas pretekov Vuelta a San Juan v Argentíne. Rozhodnutie zverejnil aj na sociálnej sieti.

„Chcel by som povedať, že nastala tá chvíľa, keď som sa rozhodol, že po tejto sezóne končím v pretekoch WorldTour. Chcel by som sa pripraviť na olympijské hry, kde by som sa rád predstavil v horskej cyklistike,“ uviedol Peter Sagan. Tie sa budú konať už budúci rok v Paríži.

„Vždy som hovoril, že by som chcel ukončiť kariéru na horskom bicykli, pretože som na ňom aj začal. Budem robiť to, čo ma skutočne baví. Nikdy nebolo mojím snom pretekať alebo byť profesionálnym cyklistom do štyridsiatky či päťdesiatky. Teraz nastal ten správny čas. Ak budem môcť ukončiť kariéru v Paríži na olympijských hrách, bude to pre mňa niečo pekné,“ doplnil cyklista. 

Slovenský cyklista je sedemnásobný držiteľ zeleného dresu z TdF, šampión monumentov Okolo Flámska či Paríž-Roubaix, na konte má spolu 121 víťazstiev. V horskej cyklistike sa predstavil už v roku 2016 na Letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Rozhodnutie skúsiť kvalifikáciu do Paríža 2024 preto bolo preňho jednoduché.

„Všetci moji fanúšikovia a ľudia si zaslúžili vedieť už teraz, že to bude môj posledný rok na ceste. Nie je to o cennom kove či niečom podobnom. Je to skôr o tom, čo chcem robiť. Už necítim tlak na to, či vyhrám alebo prehrám. Robím to pre seba,“ povedal trojnásobný slovenský Športovec roka. Všetky tohtoročné štarty však chce dokončiť na vysokej úrovni. Isté je aj to, že po konci kariéry chce byť naďalej súčasťou cyklistiky. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu