Mesto Žilina bude mať vďaka 500-tisícovej dotácii jednoduchšie a kvalitnejšie elektronické služby


Foto: Mesto Žilina bude mať vďaka 500-tisícovej dotácii jednoduchšie a kvalitnejšie elektronické služby

Elektronické služby mesta Žilina budú už čoskoro o niečo lepšie, jednoduchšie a efektívnejšie. Samospráva získala viac ako pol milióna eur na skvalitnenie procesov a zníženie administratívnej záťaže pre občanov. Mesto Žilina o tom informovalo vo štvrtok 26. januára na svojej webovej stránke. 

Hlavným cieľom investície je vylepšiť skupinu elektronických služieb tak, aby sa odstránili bariéry, pre ktoré verejnosť služby nevyužívala a zaviedli sa procesy zaisťujúce zvýšenie kvality ich poskytovania. S realizáciou projektu radnica začne od februára, ukončenie sa predpokladá v novembri tohto roka.

„V praxi pôjde o vytvorenie piatich kompletne nových služieb pre občanov a osem ďalších sa zdokonalí. Dôležitou súčasťou projektu bude zmodernizovanie webového portálu a konta občana. Naším zámerom je umožniť obyvateľom vybaviť si bežné úradné záležitosti prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu alebo cez vlastné mestské konto,“ vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Podľa neho by nové elektronické služby mali byť omnoho prehľadnejšie a Žilinčania by mali byť schopní ich ovládať intuitívne. Predpokladá sa taktiež aj ich nárast v počte využívaní. 

„Naši obyvatelia si tak budú môcť prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu a formulárov jednoduchšie uhradiť miestne dane či poplatky. Rovnako im bude umožnené vytvoriť si mestské konto, prostredníctvom ktorého budú mať prístup k prehľadu transakcií. V prípade, že systém prepojíme s mestskou plavárňou či divadlom, zjednoduší sa i kúpa lístkov do týchto inštitúcií,“ doplnil Fiabáne.

Žilinčanom bude po novom k dispozícii aj elektronické inkaso či rezervácia termínu v klientskom centre. Občania si budú môcť taktiež elektronicky podať žiadosť o vydanie záväzného stanoviska, vybaviť úľavu na dani za trvale vyhradené parkovacie miesto, prípadne požiadať o poskytnutie miesta v mestských detských jasliach.

Schválený projekt počíta s celkovými nákladmi vo výške 580 687 eur, ktoré budú uhradené primárne z dotácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Mesto Žilina sa na ňom podieľa spolufinancovaním vo výške 29 034 eur. 

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu