Skupina BUTY po rokoch opäť vystúpi v Žiline


Foto: Skupina BUTY po rokoch opäť vystúpi v Žiline

BUTY – ostravská kultová kapela, ovenčená mnohými hudobnými i filmovými cenami, na ktorú sa „chodí“ tancovať, spievať alebo len tak v úžase pozerať na majstrovskú muzikantskú exhibíciu.

Skupina preslávená hitmi ako František, Jednou ráno, Tata či Mám jednu ruku dlouhou sa na koncert teší: „Malé priestory máme radšej než veľké priestranstvá. Máme radi fanúšikov v bezprostrednej blízkosti, keď máme možnosť s nimi komunikovať a cítiť ich reakcie. V klubových priestoroch môžeme okrem hitoviek zahrať aj citlivejšie a tichšie skladby, pretože si môžeme dovoliť pracovať so zvukom a náladou priestoru. Takéto koncerty si jednoducho viac užívame“, hovorí Richard Kroczek, bubeník kapely.

BUTY vznikli koncom osemdesiatych rokov z formácií U238 a B komplex. Prvý štúdiový album Pískej si, pískej vydali v roku 1992. Veľkú popularitu im priniesol film Jízda režiséra Jana Svěráka, v ktorom znie ich hudba a v ktorom si spevák a gitarista Radek Pastrňák zahral hlavnú úlohu. Odvtedy vydali ďalších sedem štúdiových albumov, kde kombinujú množstvo hudobných žánrov (rock, folk, folklór rôznych etník, country, jazz, reggae a ďalšie) s nápaditými textami.

Každý album sa od predošlého výrazne odlišuje. Od komorného Pískej si pískej, k atmosférickému Ppoommaalluu (časť piesní použitá k Svěrákovmu filmu Jazda), pozitivitou nabitému Drevu (v týchto dvoch albumoch väčšina kritikov vidí umelecký vrchol skupiny, k mierne popovému počinu Rastakayakwanna, experimentálnemu, avšak nie tak úplne koherentnému albumu Paprade, cez Normale (niekedy chybne chápané ako symbolizujúce náreky nad ostravským spolužitím Rómov a Čechov, až k albumu Votom, ktoré vznikalo päť rokov. Pieseň Hajcman blues tvorí hudobný sprievod k filmu Roberta Sedláčka Sráči (2010). Zatiaľ posledným albumom je Duperele.

  • Radek Pastrňák – gitary, spev
  • Richard Kroczek – bicie
  • Petr Vavřík – basgitara
  • Milan Straka – dychové nástroje
  • Vlastimil Šmída – klávesy

Vstupenky: smer77.sk/rezervacia-vstupeniek/

Web klubu: www.smer77.sk

Facebook event: https://www.facebook.com/events/537062418304761Miesto: Smer Klub 77, Žilina
Dátum: 28.01.2023 - 19:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Inzercia/PR článok