Referendum nie je platné, svoj hlas odovzdalo do volebných schránok necelých 28 percent voličov


Foto: Referendum nie je platné, svoj hlas odovzdalo do volebných schránok necelých 28 percent voličov Foto: Mesto Žilina

Volebné miestnosti sa v sobotu 21. januára o 22. hodine uzavreli na celom Slovensku. Slováci mali v priebehu dňa možnosť zahlasovať v otázke referenda týkajúcej sa možnosti skrátenia volebného obdobia ďalším referendom alebo uznesením NR SR.

Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republike je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady Slovenskej republiky, a to zmenou Ústavy Slovenskej republiky?“ znela otázka, ku ktorej sa celkovo prišlo vyjadriť 27,25 percent voličov, čo je 1 193 198 Slovákov, z toho 97,51 percent podporilo znenie otázky referenda a 1,54 percenta voličov s navrhovanou zmenou nesúhlasilo. Zvyšné hlasy boli neplatné.

Referendum tak napokon nebolo platné, keďže podmienkou jeho úspešnosti je zúčastnenie sa nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov. V histórii Slovenska sa to zatiaľ podarilo len raz, a to v roku 2003, keď ľudia pri účasti 52 percent rozhodli, že chcú, aby sa Slovenská republika stala súčasťou Európskej únie.

Žilinčania počas soboty mohli zahlasovať v celkovo 79 okrskoch, podobne ako pri voľbách. Aj tu voliči potvrdili celoslovenský trend, podľa ktorého sa prikláňali k odpovedi „Áno“. Podpora však ani v Žiline nebola dostatočná, volebné miestnosti v rámci Žiliny totiž navštívilo len 28,39 percent obyvateľov mesta.

Prečítajte si viac: