Do trávy v lesoparku niekto vysypal jablká, ktoré lákajú diviaky k hlavným chodníkom


Foto: Do trávy v lesoparku niekto vysypal jablká, ktoré lákajú diviaky k hlavným chodníkom Foto: Koláž: vľavo – Facebook/Tina Lea Kizekova; vpravo – Ilustračné/pixabay.com

Pohyb diviakov na území Žiliny nie je ojedinelý. Obyvatelia mesta ich pravidelne pozorujú na Hájiku, v Budatíne, v Závodí či v Bánovej. Na konci decembra 2022 dospelého jedinca zahliadli aj v mestskej časti Vlčince nachádzajúcej sa v blízkosti Lesoparku Chrasť. Práve tam bol v posledné týždne zaznamenaný zvýšený pohyb tohto divého zvieraťa.

Aktuálne sme stretli v lesoparku diviaka cestou zo Soliniek, zhruba 300 m od konečnej. Nie som si istý, v tme to bolo zle vidieť, ale zrejme aj s mladými,“ upozornil Žilinčan verejnosť dnes 16. januára v príspevku na sociálnej sieti. Jeho výpoveď však nie je ojedinelou, od začiatku jesene totiž spozorovalo diviaky v danej lokalite viacero osôb.

Medzi nimi aj Žilinčanka, ktorá v úvode roka 2023 navštívila lesopark počas prechádzky so psom. V ten deň však zbadala v blízkosti chodníka aj diviaka, a tak z miesta urýchlene odišla. Dotyčná zároveň dopĺňa, že za problémom s diviakmi podľa jej názoru stojí aj nezodpovedné správanie obyvateľov mesta. Minulú sobotu 14. januára si totiž všimla, že do trávy v blízkosti chodníka niekto vysypal jablká.

Sťažujete sa na diviaky v okolí sídliska, ale sami ich tam chodíte prikrmovať a učíte ich chodiť do blízkosti obydlí. Zachvíľu to tu bude ako na Hájiku,“ kritizuje Žilinčanka, ktorá vysypané jablká zahliadla v blízkosti informačnej tabule na ulici Jaseňová.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu