Kokaín, pervitín aj lysohlávky našli žilinskí príslušníci finančnej správy minulý rok v 21 poštových zásielkach


Foto: Kokaín, pervitín aj lysohlávky našli žilinskí príslušníci finančnej správy minulý rok v 21 poštových zásielkach Foto: Colný úrad Žilina

Žilinskí príslušníci finančnej správy v rámci kontrol zameraných na odhaľovanie tovaru, pri ktorom dochádza k porušovaniu colných a daňových predpisov, zvyknú nájsť aj drogy. Za minulý rok zachytili počas kontrolných akcií 21 prípadov, pri ktorých odhalili výskyt omamných a psychotropných látok.

Spolu so služobnými psami ich odhalili v úkrytoch vozidiel aj v príručnej batožine cestujúceho vo vlaku, ale najčastejšie boli zistené v poštových zásielkach prichádzajúcich zo zahraničia. 

Kým pred niekoľkými rokmi zachytili príslušníci finančnej správy výskyt len marihuany a pervitínu, minulý rok priniesol bohatšiu rozmanitosť odhalených drog. Napríklad sušenú rastlinu, ktorú našli vloženú v plastovom vrecku v jednom z balíkov z Veľkej Británie.

„Podľa dokladov malo ísť o korenie. Keď však z nej odobrali vzorky a prešla expertízou, ukázalo sa, že ide o hubu lysohlávky známej svojimi halucinogénnymi účinkami,“ uviedla Božena Chríbiková, hovorkyňa Colného úradu Žilina. Inú poštovú zásielku s bielym práškom vo vrecúšku, odoslanú z rovnakej krajiny, vyhodnotil narkotest s pozitívnym výsledkom na kokaín.

Mobilné hliadky finančnej správy, ktoré vykonávajú kontrolu na cestách, sa stretli aj s vynaliezavosťou ľudí. „Za pomoci služobného psa odhalili zelenú sušinu napríklad pod plastovým krytom vo vnútri reproduktora. U ďalších našli zakázaný tovar v lakťovej opierke, batožinovom priestore, v batohu alebo vo vrecku bundy. Jedna cestujúca prepravovala guličku z alobalu s bielou kryštalickou látkou v kabelke,“ doplnila hovorkyňa colného úradu. 

Všetky tieto objavené látky, u ktorých mali príslušníci finančnej správy podozrenie, že patria medzi omamné a psychotropné, skončili v rukách polície.


Prečítajte si viac: