V Žiline by mali pribudnúť psie parky. Socializácia a pohyb predchádzajú agresívnemu správaniu zvierat


Foto: V Žiline by mali pribudnúť psie parky. Socializácia a pohyb predchádzajú agresívnemu správaniu zvierat Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Vedenie mesta Žilina už dlhšiu dobu zvažuje vybudovanie oplotených výbehov pre psy na svojom území. Poslanci mestského zastupiteľstva na čele s Denisom Cáderom na rokovaniach v uplynulých mesiacoch predložili niekoľko materiálov, ktoré bojujú za vytvorenie vyhradeného a bezpečného priestoru pre psíčkarov.

Vo februári 2022 bol schválený návrh na uznesenie o vybudovaní psích parkov v Žiline, ktorý vypracoval Cáder v spolupráci s Patrikom Sventekom a Lenkou Cenigovou z Dogs Academy, ako aj spolumajiteľom hotelu a výcvikového strediska pre psy Alfonzom Danechom. V priebehu uplynulého roka mali byť následne zvolené lokality pre nové parky. Táto téma bude opäť riešená na najbližšom rokovaní mestského zastupiteľstva. O potenciálnom umiestnení psích parkov budeme informovať v ďalšom článku.


Majitelia psov môžu svojich štvornohých miláčikov venčiť na oplotenom území v blízkosti svojho bydliska v niekoľkých mestách na Slovensku, Žilina ani okolité samosprávy k nim však zatiaľ nepatria. Výhody vybudovania viacerých psích parkov by pritom pocítili nielen psíčkari, ale aj ostatní obyvatelia sídlisk.

„Myšlienka psieho parku je poskytnúť psíčkarom bezpečný výbeh pre ich miláčikov. Dnes v Žiline nemáme dostatok vybudovaných a zabezpečených psích parkov. Zároveň je druhou hlavnou ideou zvýšiť bezpečnosť  a čistotu v rámci celého okolia centra,  sídlisk a mestských častí,“ vysvetlil poslanec Cáder v materiáli na rokovanie.

Areály psích parkov by mali byť podľa návrhu oplotené a zabezpečené dvojitou bránkou pri vstupe. V priestore majú byť umiestnené smetné nádoby a vrecká na psie exkrementy, čo prispeje k udržiavaniu čistoty týchto lokalít.


Medzi ďalšie benefity vytvorenia uzatvorených priestorov pre venčenie patrí presunutie voľného pohybu domácich zvierat do zabezpečených parkov. Napriek tomu, že je v obývaných častiach Žiliny venčenie bez vôdzky zakázané, mnohí majitelia psov toto nariadenie nepoznajú alebo nerešpektujú. Nie každý má navyše k dispozícii automobil, ktorým by mohol psíka odviezť a „vybehať ho“ na odľahlejšom mieste. Pri výchove psa je taktiež kritická socializácia, ktorá môže zabrániť nevyspytateľnému správaniu.

„V takýchto parkoch sa psíky spoznávajú s inými psíkmi a ľuďmi a sčasti aj socializujú. Nesocializovaný pes môže spôsobiť škody na majetku, ujmu na zdraví človeka, iného psa, lesnej zveri - napadnutím, uhryznutím a zabitím,“ priblížila hrozby nedostatočnej socializácie Martina Jacková z Kynologického klubu COP DOG v Martine.

V bezpečnom priestore psích parkov by mohli majitelia svojich psíkov zamestnať fyzickou aj psychickou aktivitou, ktoré sú podstatné pre správne fungovanie organizmu zvieratka. Pohyb aj tréning podľa kynologičky pomáhajú k správnej výchove a socializácii. Psík sa po aktivite cíti spokojnejší, naučí sa doma oddychovať a je menšia pravdepodobnosť, že bude ničiť predmety v domácnosti či zavíjať, pokiaľ ostane sám.

Autori uznesenia o vybudovaní psích parkov uvažovali aj o osadení agility prekážok, ktoré by psíkom priniesli nové podnety a aktivitu. Martina Jacková však varuje, že takéto konštrukcie sú vhodné len pre psy, ktoré už dosiahli vek 12 až 18 mesiacov. Pokiaľ nebudú oddelené od priestoru pre voľný pohyb a hry psíkov, mohli by prekážky predstavovať pre pobehujúce a šantiace zvieratá nebezpečenstvo. Psie parky podľa nej prinášajú aj určité riziká, ktoré však neprevažujú výhody pre majiteľov domácich miláčikov, ani ich okolie.

„Môže dôjsť k zraneniu, zlomenine alebo zraneniu človeka, ale to sa môže stať aj keď ho pôjdete len venčiť na vôdzke. Výhoda parkov je v tom, že priestorová plocha je zabezpečená oplotkom a vstup je povolený len pre majiteľov alebo psovodov so psíkmi. Náš kynologický klub kurzistom odporúča, aby svoje zručnosti socializačného výcviku, ako je napríklad privolávanie alebo odvolávanie psíka od nežiadúcej činnosti, prenášali aj mimo cvičisko, a k tomuto by psie parky boli veľmi nápomocné,“ dodala Martina Jacková.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu