V stredu začína nový školský rok: Rady a odporúčania polície


Foto: V stredu začína nový školský rok: Rady a odporúčania polície Foto: ilustračné / mediacentrum.sk

Tak ako aj po iné roky, polícia počas prvého školského dňa, teda v stredu 2. septembra 2015, posilní hliadkovú službu. Policajti budú vykonávať zvýšený dohľad nad bezpečnosťou školákov v okolí škôl a v priľahlých uliciach. Policajti dohliadnu aj na plynulosť cestnej premávky, ktorú budú v prípade potreby riadiť a usmerňovať.

Cieľom je zabezpečiť všetkým účastníkom cestnej premávky potrebnú bezpečnosť. Je dôležité, aby aj rodičia svojim deťom vysvetlili základné pravidlá a aspoň niekoľko dôležitých dopravných značiek. Užitočné je, ak rodič prejde s dieťaťom celú trasu do školy tak, aby to neskôr zvládlo bez problémov aj samé. Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke.

Aj vodiči musia zvýšiť pozornosť, pretože reakcie detí môžu byť po dlhých prázdninách oneskorené. Vodiči musia predvídať a taktiež sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, detí i starších ľudí. Vodičom odporúčame v blízkosti priechodov pre chodcov znížiť rýchlosť. Chodci tým získajú dosť času, aby dokončili prechádzanie. Situáciu v cestnej premávke treba pozorne sledovať, a pokiaľ vodič vo vedľajšom jazdnom pruhu zníži rýchlosť jazdy a zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov, taktiež okamžite znížime rýchlosť jazdy a zastavíme vozidlo, aby bol umožnený bezpečný prechod cez cestu všetkým chodcom.