Nový grafikon vlakovej dopravy prinesie cestujúcim v Žilinskom kraji výrazné zmeny


Foto: Nový grafikon vlakovej dopravy prinesie cestujúcim v Žilinskom kraji výrazné zmeny Foto: ilustračné

Nový grafikon Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) poskytne od nedele 11. decembra 2022 cestujúcim v Žilinskom samosprávnom kraji výrazné zmeny. Cestujúci môžu na takmer všetkých traťových úsekoch očakávať zásadné posuny časových polôh vlakov. 

Medzi Žilinou a Čadcou sa zavádza pravidelný polhodinový takt osobných vlakov v čase dopravných špičiek. Vlaky kategórie REX už nebudú vedené a ponuka je doplnená dvojhodinovým taktom diaľkových medzištátnych vlakov. „Na úseku Čadca - Mosty u Jablunkova (ČR) zostanú premávať len dva medzištátne osobné vlaky,“ uvádza ZSSK.


Medzi Žilinou a Vrútkami sa zavádza denný hodinový takt osobných vlakov. Zo Žiliny do Martina a späť bude zabezpečené spojenie každú hodinu, buď s prestupom vo Vrútkach, alebo priamo.

Na úseku Vrútky - Liptovský Mikuláš bude v čase dopravných špičiek hodinový interval vlakov kategórie Os. Medzi Liptovským Mikulášom a Popradom sa zavádza počas nosnej časti dňa dvojhodinový interval s prípojmi na nadväzné spojenia Os v oboch železničných staniciach. V čase dopravných špičiek budú vložené spojenia v úsekoch Poprad - Svit a Liptovský Mikuláš - Liptovský Hrádok.

Na trati Žilina - Rajec sa zvýši ponuka spojení večer aj v čase rannej a popoludňajšej dopravnej špičky. Vlaky budú vedené v čase dopravných špičiek v hodinovom intervale.

Osobné vlaky na trati Žilina - Bytča budú pokračovať až do stanice Trenčín-Zlatovce a budú vedené v pravidelnom hodinovom takte v čase dopravných špičiek. Zlepšia sa prípoje v Žiline na diaľkové vlaky do a z Košíc a ponuku doplnia diaľkové vlaky Žilina - Bratislava každú hodinu.

Na trati Čadca - Skalité - Zwardoń budú všetky spojenia vedené v celom úseku až po Zwardoń. V Čadci však bude potrebné prestupovať smerom na Žilinu. V čase dopravných špičiek sa zavádza hodinový interval.


Na trati Čadca - Turzovka - Makov sa zavádza v čase dopravných špičiek hodinový interval. Pri vybraných spojeniach bude nutné prestupovať v Turzovke vzhľadom na technické obmedzenia na infraštruktúre Železníc Slovenskej republiky.

Vlaky na trati Vrútky - Horná Štubňa - Sklené - Prievidza budú vedené medzi Vrútkami, Hornou Štubňou a Prievidzou denne v základnom dvojhodinovom intervale. „V čase dopravných špičiek bude zabezpečený hodinový interval vlakov Os na úseku Vrútky - Horná Štubňa obec. Vložené spojenia v čase špičky nepôjdu až na železničnú stanicu Horná Štubňa,“ informuje ZSSK.

Na trati Kraľovany - Trstená budú vlaky vedené v základnom dvojhodinovom intervale, v čase dopravných špičiek bude ponuka zahustená o vložené spojenia. Prípoje v Kraľovanoch budú organizované prioritne na diaľkovú dopravu, prípoje osobných vlakov len v čase dopravných špičiek.


Prečítajte si viac: