V Budatínskom hrade predstavia novú publikáciu a výstavu Život v srdci Drotárie


Foto: V Budatínskom hrade predstavia novú publikáciu a výstavu Život v srdci Drotárie Foto: ilustračné/www.pmza.sk

Jednou z decembrových aktivít Považského múzea v Žiline je aj vydanie publikácie Život v srdci Drotárie, ktorá sa zaoberá vplyvom drotárstva na spôsob odievania v obciach Veľké Rovné a Dlhé Pole. Verejnosti bude zároveň sprístupnená aj výstava s rovnomenným názvom.

Publikácia venovaná odevnej kultúre najvýznamnejších drotárskych centier severozápadného Slovenska sumarizuje poznatky získané priamym výskumom v teréne, štúdiom hmotných dokladov uložených v zbierkových fondoch Považského múzea, Slovenského národného múzea v Martine a tých, ktoré sa nachádzajú v súkromnom vlastníctve obyvateľov pochádzajúcich z oboch obcí.

„Pri jej tvorbe som tiež čerpala zo starších výskumných projektov a z informácií v odbornej literatúre či v dobovej tlači.  Textovú časť obohacuje rozsiahly súbor fotografií pôvodných odevných súčastí, dobových snímok zámožných majstrov a ich rodín, ale aj umeleckých vyobrazení drotárov,“ vysvetľuje autorka publikácie – etnologička Katarína Kendrová.

Problematika je tak predstavená v ucelenej podobe cez spomienky pamätníkov, dostupné písomné pramene a najmä autentické zbierkové predmety. Publikácia bude do života uvedená vo štvrtok 15. decembra o 16:00 v Drotárskom pavilóne v areáli Budatínskeho hradu.

V tom čase sa bude konať aj slávnostné otvorenie výstavy Život v srdci Drotárie, ktorá návštevníkom predstaví viac ako 80 odevných zbierok, pochádzajúcich takmer výlučne z fondov Považského múzea. Ide najmä o ženský odev, ktorý v obciach pretrvával podstatne dlhšie ako mužský, a preto sa zachoval aj v pomerne veľkom počte.


„Najstaršie archaické exponáty sú z konca 19. storočia a zdobené jemnou výšivkou hodvábnou priadzou. Výstava priblíži nielen tradičné odevné diely, ale najmä tie, ktoré pod vplyvom drotárstva veľmi rýchlo prijali mestské trendy v obliekaní a vyznačovali sa nielen nevšedným materiálom, ale i výzdobnými prvkami,“ priblížila Katarína Kendrová.

Inštaláciu doplnia aj zaujímavé drotárske výrobky a historické zbierky súvisiace s úpravou odevu. Výstava bude pre verejnosť prístupná do 15. júna 2023 v čase bežných otváracích hodín.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu