Na Liptove objavili zachovalý nôž z prelomu letopočtov, ktorý mal slúžiť ako bojová dýka


Foto: Na Liptove objavili zachovalý nôž z prelomu letopočtov, ktorý mal slúžiť ako bojová dýka Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

Zachované nálezy stovky až tisícky rokov starých nástrojov, zbraní či šperkov sú zriedkavým, no o to väčším dôvodom radosti pamiatkarov a mnohých milovníkov histórie. O ďalšom významnom objave z Liptova informoval Krajský pamiatkový úrad Žilina príspevkom na sociálnej sieti.

V blízkosti evidovaného archeologického náleziska z doby železnej na Liptove bol objavený krásny nôž s oblúkovitou čepeľou, ktorý bol tento mesiac odovzdaný žilinským pamiatkarom. Táto zbraň mala pravdepodobne slúžiť na prelome letopočtov kmeňom Trákov a Dákov ako dýka typu kindžal.

„Využitie tohto typu dýky ako zbrane dokladajú výjavy na Trajánovom stĺpe, kde Dákovia podobné nože používajú pri boji zblízka,“ vysvetlil Krajský pamiatkový úrad Žilina.

Trajánov stĺp bol postavený na príkaz rímskeho senátu začiatkom druhého storočia nášho letopočtu. Spolu s podstavcom tvorí stĺp 38 metrov vysoký mramorový pamätník, ktorý má oslavovať víťazné ťaženia rímskeho cisára Trajána.

Podobné dýky z neskorej železnej doby a začiatku rímskej doby boli podľa pamiatkarov objavené napríklad v obciach Folkušová, Jasenica, Liptovská Sielnica či Stará Kremnička.


Prečítajte si viac: