V Radoli otvorili výstavu venovanú ženám v zjazdovom lyžovaní, nájdete na nej aj lyžiarky Petry Vlhovej


Foto: V Radoli otvorili výstavu venovanú ženám v zjazdovom lyžovaní, nájdete na nej aj lyžiarky Petry Vlhovej Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým múzeom pripravili výstavu Ženy v zjazdovom lyžovaní, ktorá návštevníkov prevedie počiatkami tohto športu a predstaví jeho najúspešnejšie predstaviteľky. Výstava bude sprítupnená od 23. októbra 2022 do 4. februára 2023 v Kaštieli Radoľa. 

Lyžiarsky šport sa na našom území začal šíriť v 2. polovici 19. storočia, kedy sa stal fenoménom turistiky a cestovného ruchu. Neskôr začali lyžiari porovnávať svoje schopnosti, zakladali lyžiarske spolky a školy a organizovali prvé lyžiarske preteky, ktorých súčasťou boli, prirodzene, aj ženy.

Jednou z prvých lyžiarok na Slovensku, ktorá sa venovala pretekovému lyžovaniu, bola Anikó Eleödová. Lyžovaniu sa aktívne venovala aj známa autorka literatúry pre mládež, poetka a prekladateľka Maša Haľamová. Jednou z prvých reprezentantiek Československa bola Oľga Bruková, neskôr Žampová.

Silnú generáciu lyžiarok v 70. rokoch predstavovali Anna Droppová, sestry Kuzmanové, Jana Šoltýsová a ďalšie. „Nová generácia lyžiarok sa rovnako dokázala presadiť na medzinárodnej scéne. Medzi najlepšie patrili sestry Medzihradské a Ľudmila Milanová. Veľké úspechy dosiahla bezpochyby Veronika Velez - Zuzulová. Aj jej nástupkyňa Petra Vlhová prináša slovenským športovým fanúšikom množstvo radosti,“ uvádza Kysucké múzeum. 

Návštevníci na výstave uvidia tiež víťazné plakety M. Daňovej – Sobotovej, medaily a zjazdové lyže Lucie Medzihradskej, účastnícke karty zo Zimných olympijských hier, rôzne druhy lyží, lyžiarok, oficiálne oblečenie československých zjazdárov na ZOH 1992 v Albertville, ale aj lyžiarky Petry Vlhovej.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Kaštieľ Radoľa
Dátum: 23.10.2022 - 11:00    04.02.2023 - 13:00


Prečítajte si viac: