Finančná správa zhabala 272 fliaš Hafirovice. Majiteľ reštaurácie na Orave ju vyrábal z rumu a kompótu


Foto: Finančná správa zhabala 272 fliaš Hafirovice. Majiteľ reštaurácie na Orave ju vyrábal z rumu a kompótu

Protiprávne konanie v období po zbere lesných plodov si našlo svoj priestor aj v tomto roku. Majiteľ reštaurácie na Orave ponúkal svojím zákazníkom alkoholický nápoj „Hafirovica“, ktorý podomácky vyrobil zmiešaním rumu s čučoriedkovým kompótom.

Na touto tekutinou plnené fľaše potom nalepil etiketu a ponúkal ich návštevníkom prevádzky. Alkohol bol pritom umiestnený na predajnom pulte, pod pultom i v skladových priestoroch. Takýto postup je však podľa Finančnej správy nezákonný, preto bolo 272 kusov miešaného nápoja zabezpečených a voči osobe, ktorá porušila predpisy, je vedené ďalšie konanie.

Spotrebiteľským baleniam viacerých veľkostí chýbali potrebné kontrolné známky a nespĺňali aj iné podmienky na to, aby ich obchodník mohol ponúkať spotrebiteľom,“ uviedla hovorkyňa colného úradu v Žiline mjr. Ing. Božena Chríbiková, ktorá zároveň dopĺňa, že podobný tovar sa v tomto období každoročne nachádza vo viacerých prevádzkach, stánkoch či na odpočívadlách.

Predaj takéhoto nelegálne vyrobeného nápoja je však nielen protiprávny, no pre konzumenta môže predstavovať aj hazard so zdravím, keďže spracovanie alkoholu spadá pod kontrolu kompetentných orgánov. Finančná správa preto upozorňuje ľudí, aby boli pri kúpe obdobného tovaru vždy opatrní.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu