Na obzore prvé odstúpenie v boji o post primátora Žiliny? Kandidáti Groma a Zelník zvolali tlačový brífing


Foto: Na obzore prvé odstúpenie v boji o post primátora Žiliny? Kandidáti Groma a Zelník zvolali tlačový brífing

Zajtra 24.10.2022 o 12:00 sa v Hoteli Dubná Skala v Žiline uskutoční mediálny brífing Štefana Zelníka (ŽIVOT-NS) a Patrika Gromu (HLAS-SD, KDH), teda dvoch kandidátov na primátora Žiliny. Možný dôvod, prečo by dvaja kandidáti zvolali v jeden deň a na to isté miesto tlačovú konferenciu je, že sa jeden z nich vzdá v boji o primátorské kreslo v prospech toho druhého.

Tlačový brífing sa uskutoční na základe ich dnešného stretnutia. Vzhľadom na predvolebné preferencie nebude priťažké predikovať, že by sa Štefan Zelník mohol vzdať boja o kreslo primátora a vo voľbách podporiť Patrika Gromu, ktorý sa preferenčne stabilne nachádza v prvej trojke najsilnejších kandidátov.

Štefan Zelník bol v minulosti poslancom a funkcionárom SNS, no v marci tohto roka na protest proti spôsobu, akým je strana SNS vedená súčasným predsedom Andrejom Dankom, vystúpil. Štefan Zelník kandiduje v komunálnych voľbách za stranu Život - Národná strana.

Pre Patrika Gromu by bolo odstúpenie Štefana Zelníka dobrou správou. Groma sa podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý bol pripravený pre denník SME a TV Markíza, v predvolebnom boji nachádza na druhom mieste s podporou takmer 20 % respondentov. Štefan Zelník skončil v tomto prieskume na štvrtom mieste s podporou takmer 10 %. Prieskum agentúry FOCUS sa uskutočnil v termíne od 3. októbra do 10. októbra 2022 na vzorke 604 respondentov.

Odstúpenie Zelníka v prospech Gromu by však automaticky neznamenalo, že všetky hlasy, ktoré by vo voľbách získal Zelník, poputujú kandidátovi Hlas-SD a KDH Gromovi. Voliči Zelníka by mohli svoj hlas odovzdať samozrejme komukoľvek. Časť voličov Zelníka môže pred Gromom uprednostniť aj Pavla Slotu (DOMOV-NS)  alebo kandidátku Silviu Bakkery, ktorá kandiduje za stranu Republika.

Predvolebné rozhovory s kandidátmi: