Obeťou ozbrojeného útoku na LGBTI komunitu bol aj Žilinčan Juraj, na jeho pamiatku prebehne v Sade SNP tichá spomienka


Foto: Obeťou ozbrojeného útoku na LGBTI komunitu bol aj Žilinčan Juraj, na jeho pamiatku prebehne v Sade SNP tichá spomienka Foto: Facebook/Juraj Vankulič

V stredu 12. októbra, krátko po 19:00 došlo na Zámockej ulici v Bratislave k streľbe. Ozbrojený útok len 19-ročného strelca si vyžiadal životy dvoch mužov do 30 rokov, jednou z obetí bol aj Žilinčan Juraj Vankulič.

K viacnásobnej streľbe došlo v bare Tepláreň, ktorý je známy tým, že sa v ňom schádza LGBTI komunita. Predpokladá sa, že motívom vraždy bola práve nenávisť k ľuďom danej komunity. Po útoku nad miestom streľby lietal vrtuľník a polícia okamžite uzavrela okolité ulice, aby našli páchateľa. Polícia ho vypátrala vo štvrtok ráno takisto bez známok života. 

Aktivisti vo viacerých mestách na Slovensku i v Česku organizujú pietne pochody, ktorými si chcú uctiť obete tohto zločinu a odsúdiť násilie páchané na LGBTI ľuďoch. Po Bratislave, Košiciach, Prahe či Brne si pamiatku obetí uctia v piatok 14. októbra  o 18:00 aj Žilinčania.

V Sade SNP môžu zúčastnení spoločne v chvíľke ticha vyjadriť svoj nesúhlas s nenávisťou a uctiť si pamiatku obetí. Link na facebookovú udalosť Tichej spomienky na Matúša a Juraja v Žiline nájdete na tomto odkaze. 


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu