Začali ako 2-členný startup, tento rok oslávili v Žiline 150 rokov


Foto: Začali ako 2-členný startup, tento rok oslávili v Žiline 150 rokov
Galéria: 17 fotiek

Vtedy a dnes

História firmy sa začala písať v roku 1872 v nemeckom meste Mönchengladbach, keď obchodník Wilhelm Friedrich Scheidt a inžinier Carl Bachmann založili firmu s názvom, ktorý sa používa dodnes – Scheidt & Bachmann. Ich prvá prevádzka bola vybavená jedným malým parným strojom a niekoľkými obrábacími strojmi kúpenými z druhej ruky. Vyrábali textilné stroje, prevodovky a menšie parné stroje.

Začiatok výroby výhybiek a stavadiel v roku 1879

Už v roku 1879 sa však zamerali na výrobu výhybiek a stavadiel. Využili medzeru na trhu, ktorú spôsobil rýchly rozvoj železničnej dopravy v Nemecku. Tak vznikla prvá divízia firmy – Signalling Systems čiže systémy pre železničnú zabezpečovaciu techniku. V priebehu rokov spoločnosť rozširovala svoje produktové porfólio a pribudli ďalšie jej divízie:

  • Fuel Retail Solutions – systémy pre čerpacie stanice (1932),
  • Parking Solutions – systémy pre parkovanie (1966),
  • Fare Collection Systems – systémy vybavenia cestujúcich (1978).

Z výrobcu zariadení sa stal poskytovateľ moderných komplexných systémov v oblasti mobility, ktorý pokrýva vývoj, výrobu a servis. Vo svojich systémoch sa spolieha na moderné technológie, svoje produkty presúva do cloudu a vo výrobe chystá revolúciu vďaka vývoju samokonfigurovateľných IoT zariadení.

Spoznať celú históriu firmy Scheidt & Bachmann.

Prečo Žilina?

Prvú dcérsku pobočku spoločnosť Scheidt & Bachmann založila práve v Žiline. Vďaka prof. Ing. Ladislavovi Skývovi najskôr nadviazala intenzívnu spoluprácu so Žilinskou univerzitou. Jej študenti mohli absolvovať študijné pobyty v centrále spoločnosti v Mönchengladbachu a napísať tam svoje diplomové práce. V roku 1995 dvaja z nich, Ing. Róbert Kulla a Ing. Ján Krúpa, založili na pôde univerzity slovenskú dcérsku spoločnosť – dnes je najväčšou zahraničnou pobočkou. Ako konatelia stoja na jej čele dodnes.

Centrála spoločnosti Scheidt & Bachmann Slovensko v Žiline – Závodí

Slovenskí zamestnanci sa najskôr venovali softvérovému vývoju železničných zabezpečovacích systémov. Naprogramovali napríklad 1. Windows aplikáciu na diagnostiku železničného priecestia v programovacom jazyku C++. Vďaka tomu sa v Scheidt & Bachmann stali priekopníkmi, keďže dovtedy sa softvér programoval v jazyku C.

Odvtedy počet zamestnancov každý rok niekoľkonásobne vzrástol. Dokonca aj počas ekonomickej krízy v roku 2008, keď ostatné spoločnosti prepúšťali. Softvérový vývoj sa na Slovensku rozšíril na všetky divízie spoločnosti. Dnes Scheidt & Bachmann zamestnáva najviac IT špecialistov v Žiline (330+) a ďalších 50 pôsobí v Bratislave.

Slovenskú šikovnosť si majitelia Scheidt & Bachmann veľmi vážia a v roku 2005 do Žiliny presunuli aj časť výroby. Kvôli nárastu objednávok od zákazníkov sa výroba v roku 2020 presťahovala do novej výrobnej haly v Bytči, v ktorej dnes zamestnáva viac ako 230 zamestnancov.

Výrobná hala spoločnosti Scheidt & Bachmann v Bytči

Nezabudnuteľná oslava 150-ročnice

Práve zamestnanci sú pre Scheidt & Bachmann najdôležitejší (len vďaka nim po 2. svetovej vojne obnovila svoju prevádzku). Preto spoločnosť pre nich zorganizovala oslavu, na ktorú budú ešte dlho spomínať. A čo je ešte zaujímavejšie, všetky jej pobočky na celom svete absolvovali narodeninovú párty naraz. 

Konala sa v piatok 6. mája 2022. Zamestnancov v práci ráno čakali chutné raňajky a netradičný darček – kvalitný zliatinový pekáč, ktorý odkazuje na zaujímavú firemnú históriu. O 18.00 hod. sa 530 zamestnancov slovenskej pobočky pripojilo z Event House-u k celosvetovým oslavám.

Galéria: 17 fotiek

Všetky pobočky z celého sveta privítal z nemeckej centrály Dr. Norbert Miller, CEO spoločnosti, ktorý patrí do 5. generácie rodiny zakladateľov (pra-pravnuk zakladateľa C. Bachmanna). Predstavil každú jednu pobočku, vyzdvihol významné historické míľniky firmy a aj predstavil víziu do budúcnosti. Všetkým zamestnancom úprimne poďakoval a na záver svojho príhovoru spustil spoločné odpočítavanie do slávnostného prípitku. V rovnakom čase si tak po celom svete štrngalo a pripíjalo na ďalších 150 rokov spoločnosti jej 3 000 zamestnancov. Tí slovenskí k tomu pridali aj pieseň „Živio“. Potom sa už pobočky pustili do lokálnych osláv.

Na slovenských zamestnancov čakali kapely Milujem Slovensko Band či Pollux. Tancovalo, spievalo a hodovalo sa až do ranných hodín.

Ak aj vy hľadáte stabilného zamestnávateľa, ktorý:

  • si váži svojich zamestnancov a stará sa aj o ich rodiny, 
  • poskytuje mnoho firemných benefitov
  • investuje do svojich ľudí, priestorov aj technológií, 
  • zákazníkom z celého sveta ponúka široký výber vysokokvalitných produktov a služieb,
  • má za sebou 150 rokov úspechov 
  • a pred sebou zrealizovateľné plány do budúcnosti,

pozrite sa, či Scheidt & Bachmann nehľadá práve vás. Otvorených má hneď niekoľko zaujímavých pracovných pozícií.

Voľné pracovné miestaPrečítajte si viac:


Zdroj: PR Scheidt & Bachmann