Šikovné ruky reštaurátorov odhalili zašlú krásu zdevastovaného obrazu Panny Márie z 19. storočia


Foto: Šikovné ruky reštaurátorov odhalili zašlú krásu zdevastovaného obrazu Panny Márie z 19. storočia Foto: Koláž fotografií M. Pleidela

Krajský pamiatkový úrad Žilina sa v príspevku na sociálnej sieti podelil o výsledky namáhavej práce reštaurátorov, ktorí zachránili obraz Panny Márie (Immaculaty) z kostola sv. Ondreja v Liptovskom Ondreji, pričom jeho autorstvo je pripisované Petrovi Michalovi Bohúňovi.

Slovenský maliar z Veličnej žil v rokoch 1822 až 1879, takže obraz by mal mať svoje korene v 19. storočí. V polovici 20. storočia bol podľa úradu zavesený na stene nad kazateľnicou, ktorá bola neskôr spolu s obrazom odstránená.

Pred pár rokmi sme ho našli opretý za hlavým oltárom v dezolátnom stave – vytrhnutý z rámu, s pokrčeným zvlneným plátnom, špinavý a zaplesnený. Po náročných reštaurátorských zásahoch tento krásny obraz od leta opäť visí na svojom mieste,“ uviedol Krajský pamiatkový úrad. 

Umeleckého diela, na ktorom sa výrazne podpísali roky, sa ujali Akademický maliar M. Šurin, Mgr. art. M. Pleidel, Mgr. art. M. Petruš a Mgr. art. D. Závacká.


Prečítajte si viac: