Žilinská univerzita pri príležitosti 70. výročia vydáva pamätnú bankovku s nulovou nominálnou hodnotou


Foto: Žilinská univerzita pri príležitosti 70. výročia vydáva pamätnú bankovku s nulovou nominálnou hodnotou Foto: Facebook/Žilinská univerzita v Žiline

Budúci rok uplynie 70 rokov od vzniku Žilinskej univerzity v Žiline, ktorá sa 1. septembra 1953 vyčlenila z Českého vysokého učení technického v Prahe ako Vysoká škola železničná. Pri tejto príležitosti univerzita vydáva pamätný suvenír s nulovou nominálnou hodnotou.

Žilinská univerzita v Žiline patrí k popredným vzdelávacím a vedeckovýskumným inštitúciám na Slovensku. V súčasnosti už nie je orientovaná len na dopravu a spoje, ale ide o široko koncipovanú univerzitu sústredenú v unikátnom univerzitnom mestečku na Veľkom Diele. Má sedem fakúlt a jej súčasťou je aj niekoľko pracovísk.

Na obrázku je secesná budova postavená v rokoch 1911 - 1912. Pôvodne v nej sídlila reálka, neskôr jedenásťročná škola. Po slovensky sa v jej priestoroch vyučuje od roku 1919. V roku 1960 v nej bola umiestnená z Prahy presťahovaná VŠD. V súčasnosti je národná kultúrna pamiatka v rekonštrukcii, po ktorej bude slúžiť ako centrum popularizácie vedy a techniky,“ uviedla univerzita.

Online predaj suvenírov odštartuje už 1. októbra 2022. Osobný odber zabezpečuje univerzitný EDIS shop v budove Rektorátu od 3. októbra. Aktuálne je k dispozícii s možnosťou výberu ponuka čísel od 1920 do 2022. Bez možnosti výberu ide o čísla 401 až 1000, pričom ostatné čísla budú dodatočne dopĺňané. Viac informácií nájdete TU.


Prečítajte si viac: