Do výročného vlaku UNIZA smerujúceho z Prahy do Žiliny nastúpia absolventi, partneri dopravnej katedry i verejnosť


Foto: Do výročného vlaku UNIZA smerujúceho z Prahy do Žiliny nastúpia absolventi, partneri dopravnej katedry i verejnosť Foto: Ilustračné

Katedra železničnej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) oslávi 70 rokov vzdelávania. Už tento piatok 30. septembra organizuje pre svoje absolventky, absolventov, partnerov a širokú verejnosť jazdu výročným vlakom VLAK 70. KŽD FPEDAS UNIZA z Prahy cez Košice až do Žiliny.

Vlak vyrazí z pražskej stanice o 17.00 hod. a bude ho tvoriť osem vozňov pre takmer 300 cestujúcich. „Najstarší cestujúci výročného vlaku bude mať 90 rokov a najmladší cestujúci 1 rok. Medzi absolventmi katedry sú aj manželské páry, ktoré sa spoznali počas štúdia na vysokej škole v Žiline,“ uviedla Adriana Valentovičová z univerzity.

Záujem o jazdu vlakom prejavilo množstvo cestujúcich z rôznych krajín Európy, no aj partneri zo zahraničných vysokých škôl. Akcie sa však zúčastnia aj zástupcovia ministerstva dopravy a výstavby a zástupcovia z Dopravného úradu.

Budeme radi, ak na staničných nástupiskách stretneme ďalších našich fanúšikov. Výročnú jazdu vám priblížime prostredníctvom sociálnych sietí katedry, aj keď najlepšie bude, ak to zažijete s nami,“ doplnila Bibiána Buková. Výročný vlak ukončí svoju jazdu 1. októbra 2022 v Žiline okolo 18.00 hod.

Trasa bude viesť z Prahy do Pardubíc, Olomouca, Brna, Bratislavy, Košíc až do Žiliny. Cez územie Českej republiky vlakovú súpravu dopraví najmodernejší rušeň Vectron a na území Slovenska dopravu zabezpečia nostalgické rušne Múzea dopravy. 

Vo vozňoch sa stretnú odborníci z viacerých oblastí dopravy a logistiky. „Vo vlaku budeme spomínať na to, čo bolo, čo je a čo bude. Zo súčasnosti sa vrátime do minulosti a zároveň v prítomnosti dohodneme budúcnosť,“ povedala doc. Ing. Bibiána Buková, PhD.

Podujatie prebieha pod záštitou rektorov Žilinskej univerzity a Českého vysokého učení technického v Prahe. Medzi hlavných partnerov podujatia patria České dráhy, Múzeum dopravy, Železničná spoločnosť Slovensko, Železnice Slovenskej republiky, Railtrans International a Budamar Logistics.

Prečítajte si viac: